Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział zagranicznym dziennikarzom, że oczekuje się, iż Światowe Dni Młodzieży przyniosą „odrodzenie młodych ludzi wokół wartości moralnych i religijnych, w Polsce i w Europie”. „Europa została zbudowana na chrześcijańskich korzeniach. Jeśli oderwiemy się od tych korzeni, drzewo umrze” - podkreślił hierarcha.

Walczymy o zachowanie wartości moralnych i chrześcijańskich korzeni, fundamentu Europy. Musimy być zdolni do obrony przed destrukcyjnymi tendencjami, nawet jeśli jesteśmy sami oskarżani przez Europę o to, że to my jesteśmy destrukcyjni - mówił były osobisty sekretarz Jana Pawła II, cytowany przez agencję ANSA. Odniósł się też do sytuacji w Polsce. Jesteśmy zaniepokojeni niżem demograficznym, który nie wynika z ubóstwa, ale ze sposobu myślenia, z mentalności. Rząd wspiera odnowę narodu, na przykład poprzez zasiłki na dzieci - stwierdził arcybiskup krakowski.

O Światowych Dniach Młodzieży napisał także wydawany we Włoszech katolicki dziennik "Avvenire", który przypomina o wystosowanym przez metropolitę zaproszeniu: "Przyjedźcie, Kraków i Polska czekają na was. Nie lękajcie się". Gazeta dodała, że apel ten nie dotyczy tylko katolików, ale wszystkich osób na świecie, które wierzą w pokój. Dziennik episkopatu Włoch przypomniał czytelnikom, że wciąż można zapisywać się na ŚDM. Podkreślił zarazem, że "z całą pewnością liczba uczestników kulminacyjnej mszy z papieżem Franciszkiem przekroczy 2 miliony".

"Avvenire" zaznacza, że spośród zagranicznych grup pielgrzymów najliczniejsza będzie włoska. Wcześniej informowano o przyjeździe około 100 tysięcy Włochów. Według gazety bardzo liczne będą też grupy z Singapuru, Hongkongu i pozostałej części Chin. Ponadto wymieniono pielgrzymki z Iraku i Armenii.

(mn)