Kilkukrotnie przekroczone są normy jakości powietrza w wielu miejscach Małopolski. Z powodu smogu w Krakowie komunikacją miejską można dzisiaj jeździć za darmo. „Jest to pierwszy w 2020 r. dzień darmowej komunikacji miejskiej z powodu smogu” – powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

Według danych stężenie groźnych dla zdrowia pyłów w powietrzu przekroczone jest głównie w zachodniej i południowej Małopolsce. Najgorzej jest w Zatorze, Kalwarii Zebrzydowskiej, Myślenicach czy Krakowie - gdzie normy dla pyłu PM10 na części stacji pomiarowych nad ranem przekroczyły kilkukrotnie dopuszczalną dzienną wartość. Przyczynia się do tego bardzo słaby wiatr.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, m.in. dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, seniorzy, chorzy na astmę albo z alergiami skóry i oczu, powinny unikać długotrwałego przebywania, w tym aktywności fizycznej, na otwartej przestrzeni.


Darmowa komunikacja w Krakowie

We wtorek Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa ogłosiło, że ze względu na przekroczenie średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, wprowadza darmową komunikację dziś, od godz. 00.00 do godz. 24.00.

Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia o wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.


Darmowa komunikacja zostaje wprowadzona w środę, 16 grudnia, od godz. 00.00 do godz. 24.00.

W 2019 r. w związku z zanieczyszczeniami powietrza w mieście dwa razy, w styczniu, wprowadzony był bezpłatny transport zbiorowy.

Informacje o jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jest unijne porozumienie ws. redukcji gazów cieplarnianych. Dokument blokował polski premier