Polscy politycy i biznesmeni mający tajne konta w Lichtensteinie niczego nie ukryją. Jak dowiedział się "Dziennik", prokuratura chce zwrócić się do Niemiec o przekazanie informacji na temat tych kont.

To niemiecki wywiad kupił od byłego pracownika banku dane o właścicielach tajnych kont. Heinrich Kieber z banku LGT dostał od Niemców 5 mln euro w zamian za płyty DVD zawierające dane ponad 1400 osób.

Część informacji dotyczących niemieckich obywateli została już ujawniona. Okazało się, że wpływowi Niemcy zakładali konta w Lichtensteinie, aby nie płacić w swoim kraju wysokich podatków. Informacjami o swoich obywatelach z "listy Kiebera" zainteresowali się już Brytyjczycy, Finowie, Szwedzi, Norwegowie, Australijczycy i Nowozelandczycy. Podobnie chce zrobić nasza prokuratura.

Jeżeli prokuratura uzyska takie informacje, to sąd musi je potraktować jako dowód. Nie jest ważne, w jaki sposób strona niemiecka te płyty zdobyła - mówi prof. Marian Filar, karnista.

W sprawach prowadzonych przez śledczych z Katowic pojawiają się nazwiska m.in. Marka Dochnala, Jana Kulczyka i Zbigniewa Solorza.