Dziś w Katowicach pierwszy mecz fazy finałowej EuroBasketu 2009. Ośmiu najlepszym drużynom na Starym Kontynencie kibicować będą w Katowicach dziesiątki tysięcy fanów, wśród nich wiele znanych postaci. Między innymi wicepremier Rosji Siergiej Iwanow.

Nie jest to oficjalna wizyta. O swoim pobycie Iwanow nie poinformował Biura Ochrony Rządu. O jego bezpieczeństwo dba kilku lub kilkunastu ochroniarzy. Po Katowicach, podobnie jak w Bydgoszczy jeździ opancerzoną limuzyną.

Siergiej Iwanow zatrzymał się w jednym z katowickich hoteli: Ten przyjazd ma charakter prywatny i my jako hotel o naszych gościach się nie wypowiadamy. Nie komentujemy ich pobytu - powiedział reporterowi RMF FM Piotrowi Glinkowskiemu Roman Dębek, dyrektor hotelu. Wyraził jednak nadzieję, że wicepremier Rosji pozostanie ich gościem do końca EuroBasketu. Na brak wygód na pewno nie narzeka. Jego apartament jest klimatyzowany, wyposażony w eleganckie, drewniane meble i jacuzzi.

W Katowicach prawdopodobnie pojawi się też premier Turcji, a jeśli Hiszpania dotrze do finału, także rodzina królewska z królem Juanem Carlosem na czele. Już wynajęli jedną z katowickich restauracji.