Sejmowe Komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży poparły wniosek marszałka Sejmu o odwołanie Ewy Sowińskiej z funkcji rzecznika praw dziecka. Sowińska dwa tygodnie temu sama zrezygnowała z pełnienia urzędu. Ale formalnie i tak będzie przegłosowany wniosek marszałka. Stanie się to pojutrze. Sowińska będzie pełnić funkcję rzecznika do 30 czerwca.

Wniosek został złożony w związku z tym, że 22 kwietnia Ewa Sowińska zrezygnowała z pełnienia urzędu. Obecna na posiedzeniu komisji Sowińska poprosiła o przyjęcie jej rezygnacji. Podziękowała posłom za życzliwość i za konstruktywną krytykę.

Również posłowie dziękowali Sowińskiej za to, że podając się do dymisji, pozwoliła na uniknięcie nieprzyjemnej debaty sejmowej. Posłanka Izabela Jaruga-Nowacka występująca w imieniu klubu Lewicy, który jako pierwszy wnioskował o odwołanie Sowińskiej, podkreśliła, że jej rezygnacja to najlepsze rozwiązanie.

Z kolei Magdalena Kochan reprezentująca klub PO, który również złożył wniosek w tej sprawie, uznała, że rezygnacja Sowińskiej jest świadectwem jej poważnego i konstruktywnego stosunku do tej kwestii.

Z rezygnacji Sowińskiej niezadowolony był natomiast poseł Tadeusz Cymański (PiS). Według niego sejmowa debata na temat kompetencji Ewy Sowińskiej wyjaśniłoby wiele wątpliwości.