Dni, a nawet godziny Ewy Sowińskiej na stanowisku są policzone. Platforma Obywatelska chce, by na zaczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie przegłosowali wniosek tej partii o odwołanie rzeczniczki praw dziecka.

Lista zarzutów wobec Sowińskiej jest bardzo długa, ale w telegraficznym skrócie brzmi następująco: Sowińska jest bardziej prokuratorem niż obrońcą praw dzieci oraz wielokrotnie sprzeniewierzyła się złożonej w Sejmie przysiędze.

To wystarczające powody, by odwołać ją ze stanowiska – twierdzi Zbigniew Chlebowski. Mam nadzieję, że na usta naszych dzieci wróci uśmiech. Myślę, że to będzie wyraz zadowolenia, że osoba, która kompromitowała ten urząd przez ostatnie dwa lata, odchodzi - powiedział reporterce RMF FM Agnieszce Milczarz szef klubu PO.

Wiadomo, że wniosek PO poprze PSL i LiD, a także prawdopodobnie część posłów PiS-u. Platforma chce też znowelizować ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka wzmacniając jego kompetencje i zaostrzając warunki, jakie musi spełnić kandydat na stanowisko obrońcy praw dzieci.