NATO chce intensywnie współpracować z Serbią w sprawie Kosowa w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Sekretarz zaznaczył, że rozmowy na temat sytuacji na Bałkanach będą kluczowym tematem na zaplanowanym na kwiecień szczycie NATO w Bukareszcie.

Scheffer nie dał jednak żadnego konkretnego przykładu, jak taka współpraca miałaby wyglądać. Powiedział jedynie, iż rozumie frustrację Serbii po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości 17 lutego. Podkreślił przy tym, że Belgrad jest ważnym graczem w regionie.

Sekretarz generalny zaznaczył, że rozmowy na temat sytuacji na Bałkanach będą kluczowym tematem na zaplanowanym na kwiecień szczycie NATO w Bukareszcie. Trzy bałkańskie kraje - Chorwacja, Macedonia i Albania - spodziewają się wtedy otrzymać zaproszenie do sojuszu.

Serbia wraz z Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną przystąpiła do Partnerstwa dla Pokoju na szczycie sojuszu w Rydze, w listopadzie 2006 roku. Ten natowski program określa m.in. zasady współpracy uczestniczących w nim państw w zakresie ładu, bezpieczeństwa oraz stabilizacji w Europie.