W połowie maja odbędzie się pierwsza sesja alternatywnego parlamentu – zapowiedział jeden z liderów rosyjskiej opozycji Garri Kasparow. W Zgromadzeniu Narodowym mają zasiąść przedstawiciele sił politycznych, które nie są reprezentowane w Dumie Państwowej.

Były szachowy mistrz świata, który obecnie stoi na czele Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego i liberalno-lewicowej koalicji Inna Rosja, poinformował, że głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie forum dla cywilizowanej debaty o przyszłości Rosji. Jak zauważył Andrzej Iłłarionow, były doradca prezydenta Władimira Putina, obecnie w Rosji obowiązują reguły dyskusji, które opierają się na przemocy, szantażu, korupcji i oszustwie.

Pomysłodawcy Zgromadzenia Narodowego zadeklarowali, że forum będzie otwarte na wszystkie siły polityczne. Jeśli prokremlowskie partie Jedna Rosja i Sprawiedliwa Rosja złożą stosowną przysięgę, również i one będą mogły się przyłączyć.

Na razie nie wiadomo, gdzie zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Organizatorzy podali tylko, że inauguracyjna sesja odbędzie się 17-18 maja. W obradach weźmie udział nie więcej niż 700 delegatów. Większość została wyłoniona na konferencjach liberalno-lewicowej opozycji, które na początku miesiąca odbyły się w Moskwie i Sankt Petersburgu.