Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis żąda wyjaśnień od polskiego rządu w sprawie zwolnienia szefa Centrum Szkolenia Nauczycieli. Dymisja Mirosława Sielatyckiego była związana z publikacją podręcznika na temat zasad współpracy między środowiskami uczniowskimi a gejowskimi i lesbijskimi.

Davis w specjalnym komunikacie nie pozostawia na polskim rządzie suchej nitki. Podkreśla, że kwestionowanie tego podręcznika jest kwestionowaniem demokratycznych wolności oraz łamaniem zasad tolerancji. Zdaniem Sekretarza Generalnego RE, nie do przyjęcia jest, by politycy na wysokich stanowiskach opowiadali się za dyskryminacją homoseksualistów.

Mirosław Sielatycki został odwołany w związku z wydaniem podręcznika „Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą”. Książka jest oficjalnym poradnikiem Rady Europy; była też częścią przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w 2005 r. w Polsce, w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej oraz polskiego przewodnictwa Rady Europy. Jednak wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski zadecydował, że podręcznik nie będzie rozprowadzany.