Coraz wyższy poziom wody w rzekach, coraz więcej podtopień w południowej i centralnej Polsce. W zlewni górnej Odry stan alarmowy przekroczony jest w 14 miejscach - ostrzega IMGW. W rejonie górnej Wisły w 17. Na dopływach Warty w dwóch, w Świętokrzyskiem na rzece Kamiennej w jednym, podobnie jest na Krznie, dopływie Bugu na Lubelszczyźnie.

W Małopolsce obowiązuje pięć alarmów powodziowych oraz pogotowia przeciwpowodziowe w 8 miejscach. W gotowości są magazyny, w których znajdują się worki z piaskiem i sprzęt przeciwpowodziowy - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Alarmy i stany ostrzegawcze

Alarmy powodziowe obowiązują w gminach Liszki, Rzezawa, Łapanów, Gnojnik i Bochnia. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w: Spytkowicach (pow. wadowicki), Krakowie, Brzeszczach (pow. oświęcimski), powiecie tarnowskim, pow. nowosądeckim, Nowym Sączu, powiecie gorlickim i powiecie brzeskim. Stany alarmowe przekroczone zostały na rzekach w : Skawince w Radziszowie, Stradomce w Stradomce, Uszwicy w Borzęcinie, Rudawie w Balicach, Lubieńce w Lubniu. Stany ostrzegawcze przekroczone są w 17 miejscach.

Posłuchaj relacji reportera RMF FM z Czechowic - Dziedzic

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim oraz w Bielsku-Białej - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. O prawie 40 cm stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Ustroniu. Śląskie CZK ostrzega, że przez najbliższą dobę synoptycy prognozują dalsze opady deszczu między innymi w zlewni Małej Wisły i Soły. W dorzeczu górnej i na górnej Odrze służby zarządzania kryzysowego przewidują ponowne wzrosty stanów wody na większości rzek, także powyżej stanów alarmowych. Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich przybory mogą być bardzo gwałtowne.

Padać ma co najmniej do środy

Według zapowiedzi synoptyków padać ma co najmniej do środy. Szacuje się, że miejscami może spaść nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia i filmy!