325 złotych - tyle średnio tracimy przez dwutygodniowe zwolnienie lekarskie spowodowane grypą. Pracodawców epidemia grypy kosztowała w zakończonym sezonie 4,3 miliarda złotych. To koszty absencji pracowników i utraconej produkcji.

W minionym sezonie grypowym zachorowały aż dwa miliony osób, a i tak był to najlepszy wynik od wielu lat. Z powodu grypy do szpitali trafiło 7 tysięcy osób, zmarło kilkanaście osób. Dla porównania w poprzednim sezonie z powodu powikłań pogrypowych zmarło 200 Polaków.

Na lepsze dane z tego sezonu wpływ miała pogoda i fakt, że pierwszy raz od 5 lat zahamowano spadek wyszczepialności. Nieznacznie, ale jednak wzrosła liczba osób, które się zaszczepiły przeciwko grypie. Choć - jak mówi prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Łódzkiego - odsetek osób, które zapobiegają grypie szczepiąc się, jest w Polsce dramatycznie niski. Polacy należą do społeczeństw szczepiących się na najniższym poziomie w Europie. Szczepi się czterech Polaków na stu - wyjaśnia.

Dlatego - zdaniem prof. Antczaka - obowiązek szczepień powinien objąć chociażby pracowników służby zdrowia, a szczepionki oferowane przez pracodawców nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.

(j.)