Na dzień przed końcem kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie ma jego następcy. Jutro misję kończy Jerzy Stępień, a na biurku prezydenta wciąż czekają dwie kandydatury na szefa tej instytucji.

Jeśli Lech Kaczyński do jutra nie wyznaczy nowego prezesa, byłby to precedens. Funkcję prezesa pełniłby obecny wiceprezes TK. Zwłoka prezydenta byłaby jednak tylko gestem, bo pracami Trybunału Konstytucyjnego pokierował Janusz Niemcewicz, który jest też jednym z dwóch kandydatów na nowego prezesa.

Marszałek Sejmu i Jerzy Stępień są przekonani, że prezydent nie złamie zasad i obyczajów, i dotrzyma terminu. W pewnych kręgach szanuje się pewne zasady. Bądźmy spokojni – prezydent na pewno powoła mojego następcę w odpowiednim czasie - stwierdził obecny szef TK.

Na razie w Pałacu Prezydenckim na pytanie o nowego szefa TK wszyscy bezradnie rozkładają ręce. Podobno prezydent jeszcze się waha. Wiadomo, że nie podoba mu się fakt, iż ma wybór tylko z dwóch kandydatów i to wskazywanych przez sędziów TK, których wielokrotnie krytykował, a nawet kontestował.