Jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie ułaskawienia Artura Brylińskiego – pierwowzoru jednego z bohaterów filmu "Dług” - zapowiedział po powrocie z Iraku prezydent Lech Kaczyński.

Decyzją ministra sprawiedliwości Bryliński otrzymał przerwę w wykonywaniu kary. Na wolności będzie czekał na decyzję prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dokumenty trafiły do kancelarii prezydenta już wczoraj.

Zbigniew Ziobro podjął taką decyzję, bo jak argumentuje, Bryliński odkupił już swoje winy. Wg mojej oceny nie musi już przebywać w zakładzie - mówi. Taką możliwość daje ministrowi Kodeks postępowania karnego, w którym istnieje procedura pozwalająca prokuratorowi generalnemu na wcześniejsze zwolnienie z więzienia osoby, co do której jest realna szansa na ułaskawienie przez prezydenta. Ziobro zaznaczył jednak, że gdyby decyzja była odmowna, Bryliński wróci za kratki.

Traktuje to jako dłuższą przepustkę, gdyż cały czas nie zapadła decyzja prezydenta - powiedział Bryliński po wyjściu z więzienia. Mam jednak nadzieje, że mnie ułaskawi.

Bryliński razem ze Sławomirem Sikorą został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo dwóch gangsterów. Sikora w grudniu tamtego roku został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.