Jest reakcja w sprawie sprzedaży wycieraczek do butów w polskich barwach. Po informacji naszego amerykańskiego korespondenta Pawła Żuchowskiego prezes Reduty Dobrego Imienia zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury i wysłanie petycji do Amazona. To w serwisie tego największego na świecie sklepu internetowego można kupić wycieraczki w biało–czerwonym kolorze.

Po tym jak opisaliśmy sprawę, ruszyła fala komentarzy w sieci. Sprzedaż produktu w polskich barwach nie podoba się wielu internautom.

Reduta Dobrego Imienia po doniesieniach naszego korespondenta poinformowała, że sprzedawcą wycieraczek jest pewna niemiecka firma, która na Amazon.ca działa jako PosterOutlet. Firma ta specjalizuje się w sprzedaży plakatów. Na jej niemieckich stronach nie ma tego produktu. Wskazuje to na działanie z premedytacją - czytamy w komunikacie Reduty Dobrego Imienia. Fundacja podkreśla, że podała dane firmy do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Organizujemy akcję prawną i społeczną. Prosimy czekać na szczegóły - zapewnia Reduta Dobrego Imienia.

Ze stron Amazona w niektórych krajach już zniknęły biało-czerwone wycieraczki.

Rano o tym, że w internecie można kupić produkt w polskich barwach, poinformowaliśmy szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Powiedział jednak, że nie zamierza się tym zajmować, bo to nie jego kompetencje.

Przypomnijmy, że wycieraczki oferowane przez serwis kosztują od kilkunastu do ponad 30 dolarów. Niektóre z nich reklamowane są jako "piłkarskie" - na fladze pojawia się piłka.

Wielu internautów twierdzi, że w tej sytuacji można mówić o znieważeniu polskiej flagi. Artykuł 137 Kodeksu Karnego mówi: Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W ofercie sklepu są też wycieraczki z flagami innych państw - m.in. USA, Włoch czy Brazylii.

(mal)