Ponad 60 procent uczestników ankiety RMF24 uważa, że Platforma Obywatelska traci poparcie w partyjnych rankingach, bo Polacy mają już dość jej rządów. 16 procent twierdzi, że to efekt ostatniej, politycznej ofensywy Prawa i Sprawiedliwości.

Klimat nie sprzyja rządzącym.  Najnowszy sondaż TNS Polska dla TVP daje PiS po raz pierwszy od lat zdecydowanie prowadzenie. Głosowanie na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje aż 39 procent, a na PO - 33 procent wyborców. 

Komentarze polityków

PO cały czas pracuje, może barometr ostatniego sondażu nie jest dla nas korzystny, ale po paru latach można byłoby się tego spodziewać.  Do wyborów jeszcze sporo czasu. Na pewno jest to sygnał, że emocje są duże, ale trzeba robić swoje. To jest ostrzeżenie, że może trzeba inaczej działać, albo trzeba działać konsekwentnie i nie ustępować z drogi - komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy.

Na pytanie, czy PiS odbija szampany po najnowszym sondażu Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości odpowiada: Nie. Jesteśmy świadomi, ze jest pewna tendencja wzrostu poparcia dla PiS, ale uważamy, ze to konsekwencja naszej aktywności, tego, że - przedstawiamy konkretne rozwiązania alternatywne wobec tego, co się dzieje w naszym kraju i tego, co proponuje rząd Donalda Tuska.

Z kolei Jarosław Kalinowski z PSL zauważa: Na pewno sondaż wywoła poruszenie w PO. Platforma była do tej pory spokojna. Dzieje się coś dobrego, bo dobra opozycja - merytoryczna, proponująca rozwiązania, nie wnikam, czy finansowo możliwe do zrealizowania - to zmusza rządzących do szybszego, lepszego działania.

Wasze opinie

Prawie 70 procent uczestników sondy RMF24 uważa, że Platforma Obywatelska traci poparcie w partyjnym rankingu bo Polacy maja już dość jej rządów. Tylko 14 procent ocenia, że to efekt ostatniej, politycznej ofensywy Prawa i Sprawiedliwości. Dominujące jest zniechęcenie rządami Platformy. PO tonie w bagnie afer i mamy efekt - napisała Wera, a ktoś podpisany jako "statystyczny Polak" dodał, że doceniono zasługi rządu Donalda Tuska, czyli rosnące bezrobocie, dramatyczną sytuację w służbie zdrowia i podwyższenie wieku emerytalnego. Niepokojący jest rosnący odsetek niezdecydowanych politycznie. Cieszy mnie spadek poparcia dla PO, ale tylko trochę bo nie ma nikogo w zamian - zauważa Marek na naszym facebookowym profilu.