Jest porozumienia arcybiskupa i prezydenta w sprawie siedziby 8. Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Budynek szkoły przejął Kościół, „ósemce” groziła przeprowadzka. W zeszłym tygodniu w obronie szkoły manifestowali przed siedzibą kurii i władz Poznania jej uczniowie.

Konflikt dotyczył wysokości czynszu. Budynek, wyrokiem sądu odzyskany przez Kościół, leży w centrum miasta więc kuria zażyczyła sobie - zdaniem miasta - dużo za dużo za metr kwadratowy. Ile? Tego nigdy nie ujawniono. Logiczne więc było przeniesienie szkoły, ale dla uczniów to tak, jakby przenieść Zamek Królewski w inne miejsce. Albo przeprowadzić Wawel. Dla nich szkoła to budynek, a budynek to szkoła.

Dziś stanęło na tym, że Poznań zapłaci za metr budynku „ósemki” cenę porównywalną do tej, jaką Kościół płaci za wynajem miejskiego budynku przy ulicy Kanclerskiej. Najbardziej prawdopodobnym finałem sporu będzie wymiana nieruchomości. Poznań odda Kościołowi budynek przy Kanclerskiej; tam działa kościelna szkoła, a w zamian Kościół odda Poznaniowi „ósemkę”. Na to potrzebna jest jednak zgoda Watykanu.