Prezydent Wrocławia ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego wzdłuż rzeki Widawy. To trzeci stan obowiązujący w tej chwili na terenie miasta. Wcześniej ogłoszono go dla Ślęzy i Bystrzycy. Stany alarmowe zostały przekroczone także w kilkudziesięciu miejscach w dorzeczu Odry oraz Wisły. Służby zapewniają, że nie ma zagrożenia powodzią, choć lokalnie może dojść do podtopień.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że mimo stopniowego wzrostu poziomu wody w rzekach sytuacja jest stabilna. Woda nie powinna występować z brzegów, jednak lokalnie może dojść do podtopień.

Wysoki stan wody utrzymuje się na większości rzek dorzecza górnej i środkowej Wisły oraz na Narwi, Supraśli, Biebrzy, Orzycu, Omulwi, Bugu, Krznie, Nurcu, Liwcu, Wkrze i Bzurze oraz lokalnie na dolnej Wiśle. W dorzeczu Wisły zanotowano przekroczenie stanu alarmowego w 14 miejscach, a ostrzegawczego w 40 stacjach wodowskazowych.

W nadwiślańskich gminach powiatu opolskiego ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Na razie jednak nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią.

Wysoki stan wody zanotowano również na większości rzek dorzecza górnej i środkowej Odry oraz na Warcie, Widawce, Nerze, Prośnie, Drawie i Inie. W dorzeczu Odry zanotowano przekroczenie stanu alarmowego w 42 miejscach, a ostrzegawczego na 37 stacjach wodowskazowych.

Najwyższe przekroczenie stanów alarmowych zanotowano na Odrze w Ścinawie, na Oławie w miejscowości Oława, na Ślęzy w miejscowości Ślęza oraz w Korzeńsku na rzece Orla.

W ciągu najbliższych godzin możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego na dolnej Drwęcy w województwie kujawsko-pomorskim - poinformowało w poniedziałek po południu Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tys. ratowników oraz 10 tys. żołnierzy. Przygotowanych jest ponad 1,2 tys. łodzi, pontonów i motorówek, 6,5 tys. agregatów prądotwórczych i ponad 7,7 mln worków na piasek.

Jeśli w Twojej okolicy rzeka niebezpiecznie przybiera, zalane są drogi i pola, zrób zdjęcie, nakręć film i wyślij je do nas na Gorącą Linię RMF FM.

RMF FM/PAP