Pigułka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. "Nie mieliśmy wyjścia - nasz kraj dostosował się do decyzji Komisji Europejskiej" - stwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia.

Pigułka "dzień po" już teraz powinna być dostępna w aptekach bez recepty. To jednak kwestia zaopatrzenia przez producenta hurtowni i aptek, a także dostarczenia do nich informacji, że ten konkretny preparat spada z tzw. listy recepturowej. Tym ma zająć się Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy przekaże poprawioną listę do aptek.

​Antykoncepcja awaryjna, zwana "pigułką dzień po", będzie w Polsce dostępna jedynie na receptę, jeżeli unijne przepisy pozostawią w gestii krajów członkowskich decyzję w tej sprawie. Tak mówi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Komisja Europejska zdecydowała, że tabletki ellaOne,... czytaj więcej

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk twierdzi, że pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty, bo z uzasadnienia pisma Komisji Europejskiej, które wpłynęło do MZ, wynika, że jest to decyzja bezwarunkowa i jako kraj członkowski nie mamy prawa wyboru. Co innego twierdzili kilka dni temu rzecznik KE i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę - mówił wówczas Neumann.

Teraz w rozmowie z reporterką RMF FM Magdaleną Gawlik stwierdził, że "to rzecznik Komisji Europejskiej przekazał niejednoznaczną informację". To zalecenie nie wymaga wprowadzania ustawowego czy rozporządzeniem, bo ono obowiązuje wprost w całej Unii Europejskiej - powiedział również Neumann. Dopytywany, czy oznacza to, że jeśli pacjentka pojawi się jutro w aptece, w której preparat ellaOne będzie dostępny, to powinna dostać go bez recepty, odpowiedział: Tak, tak to wygląda.

Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio przekazał z kolei Polskiej Agencji Prasowej stanowisko Komisji, zgodnie z którym to do władz krajów członkowskich UE należy ostateczna decyzja, czy zezwolić u siebie na sprzedawanie środków antykoncepcyjnych o nazwie ellaOne bez recepty.

Zgodnie z interpretacją KE dotyczącą prawodawstwa farmaceutycznego UE oraz z uwagi na charakter produktu (antykoncepcja), państwa członkowskie są właściwe do ograniczenia sprzedaży poprzez wymaganie recepty, jeżeli uznają to za konieczne - napisała Komisja w nocie.

Preparat do stosowania w wypadkach nagłych

Według rzecznika KE ds. zdrowia Enrico Brivio, decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła na podstawie wydanej 21 listopada 2014 rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty". Według ekspertów Agencji - chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek działa poprzez  zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 roku.

(abs, edbie)