Trzech pierwszych polskich pilotów F-16 zakończyło szkolenie podstawowe w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Dotychczas piloci "Jastrzębi" przechodzili takie szkolenia w USA. Kurs trwał od grudnia 2009 roku. Polegał m.in. na zajęciach teoretycznych, ćwiczeniach na symulatorze i lotach szkoleniowych na F-16.

To jest nasz sukces. Ci piloci po kilku tygodniach wykonywania lotów w swoich nowych macierzystych jednostkach uzyskają status pilotów gotowych do walki i wtedy będziemy dysponowali już 46 gotowymi do walki pilotami F-16. Kolejnych czterech pilotów rozpoczęło podobne szkolenie w Poznaniu - powiedział po uroczystości dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek. Zadeklarował też, że do końca 2012 roku przeszkolonych zostanie 72 pilotów.

Szkolenie odbywało się w języku angielskim, podczas lotów szkoleniowych i ćwiczeniach na symulatorze polskich instruktorów wspierali piloci w USA, którzy m.in. korygowali błędy językowe czy intonacje angielskich komend.

Jednym z przeszkolonych w Polsce pilotów jest Mjr Tomasz Jatczak, który dotychczas latał na samolotach Mig-29. Pod względem warunków lotnych te samoloty się specjalnie nie różnią, zasadniczą różnicą jest wyposażenie i uzbrojenie obu maszyn. F-16 jest samolotem wielozadaniowym i ma o wiele bardziej zaawansowaną elektronikę - powiedział mjr Jatczak.

Dziś z Hiszpanii do Poznania przyleciały też cztery samoloty, które brały udział w trzytygodniowym szkoleniu TLP (Tactical Leadership Programme). W poznańskiej bazie stacjonują 32 z 48 zakupionych przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-16. Pozostałe są w bazie w Łasku.