Około dwóch i pół miliona osób wciąż nie wymieniło dowodów osobistych na nowe. 300 tysięcy złożyło wnioski o wymianę dokumentu - informuje MSWiA. Urzędy miejskie w całym kraju od rana przeżywają oblężenie spóźnialskich, którzy do ostatniej chwili zwlekali z wymianą.

Jedne z największych kolejek w całym kraju są od rana w Szczecinie. W związku z tym – decyzją prezydenta miasta – tamtejszy magistrat będzie otwarty w najbliższy weekend jak w każdy powszedni dzień.

Z mieszkańcami Szczecina rozmawiał reporter RMF FM Paweł Żuchowski:

Dantejskie sceny dzieją się również w Warszawie. Mieszkańcy nie mogą złożyć wniosku o nowy dowód, bo w urzędzie skończyły się numerki. Powstały tam tzw. społeczne listy w kolejce po dowód. Jednak to nie wiele pomoże. Ci, którzy mają zamiar przyjść do urzędu teraz, po pracy, nie mają żadnych szans na złożenie wniosku. Nie znajdą się również na społecznych listach. Ich jedyna szansa to przyjście w piątek rano i wielogodzinne czekanie.

Termin ważności książeczkowych dowodów osobistych upływa 31 marca 2008 r. Jednak od 1 stycznia dokumenty te nie będą uprawniały do przekraczania granic Polski. W kraju brak nowego dokumentu tożsamości utrudni załatwienie spraw m.in. w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku.