Pigułka gwałtu - ma zielony kolor, błyskawicznie wchodzi w interakcję z alkoholem, może występować w formie tabletki, proszku, płynu. Nie zmienia ani smaku, ani koloru napoju, do którego została wrzucona. Dlatego jest bardzo niebezpieczna i praktycznie nie do wykrycia.

Po wypiciu płynu, w którym rozpuszczona została pigułka gwałtu praktycznie traci się świadomość. Tak było z dziewczyną, która mówi o tym w rozmowie z RMF FM. W nocnym klubie podano jej taki specyfik. Na jej prośbę zmieniliśmy głos:

Pigułka gwałtu jest praktycznie niewykrywalna, nie ma smaku. Jak się przed nią uchronić? Nie przyjmujmy napojów od nieznanych osób. Unikajmy dzielenia lub wymieniania się napojami. Pijmy najlepiej z własnoręcznie otwartej butelki bądź puszki. Jeśli czyni to barman, to żądajmy, by czynił to na naszych oczach. Obserwujmy jak napój jest przyrządzany i nie zostawiajmy go bez opieki - radzi oficer operacyjny w Olsztynie.

W ubiegłym roku co najmniej kilkanaście kobiet zostało zgwałconych przy pomocy pigułki gwałtu. Statystyki są jednak niepełne, ponieważ kobiety albo nie zgłaszają się na policję albo robią to za późno. Czasami jest tak, że trafiają do nas dopiero po paru latach. Tak naprawdę żyją w tym stresie i ta sytuacja narasta przez wiele lat. Każdej kobiecie trzeba w inny sposób pomóc. Przede wszystkim trzeba służyć wsparciem. Druga rzecz: należy im wytłumaczyć, że one nie są temu winne - mówi psycholog Monika Dreger.