Stopień na koniec roku z religii będzie wliczany do średniej ocen. Jak ogłosił dziś wicepremier Roman Giertych, rozporządzenie ma być podpisane jeszcze w tym miesiącu.

Minister edukacji Giertych powiedział, że włączenie stopnia z religii do średniej ocen ma zwiększyć poważanie dla tego przedmiotu. Nikt nie jest zobowiązany do tego, żeby na religię chodzić. Natomiast jeżeli już chodzi, to niech traktuje ten przedmiot poważnie - tłumaczył minister. Dodał, że uwzględnianie stopni z religii przy wyliczaniu średniej ocen postulowali od dawna przedstawiciele różnych Kościołów działających w Polsce, nie tylko Kościoła katolickiego.

Jak wynika z opublikowanego w piątek na stronach internetowych MEN projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, do średniej ocen będą wliczane nie tylko stopnie z religii, ale także stopnie na koniec roku z etyki i ze wszystkich przedmiotów dodatkowych.

Nauka religii nie jest obowiązkowa w szkołach; obecnie uczniowie mogą wybrać między uczęszczaniem na religię lub etykę, mogą też zrezygnować z tych zajęć.