„To nie są bohaterowie mojej bajki” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, Barbara Nowacka (Twój Ruch i Inicjatywa Polska), pytana przez słuchaczy o Żołnierzy Wyklętych. „Dobrze byłoby powiedzieć prawdę o tym, że w niektórych momentach mieli dobre zasługi, ale w niektórych są winni morderstw” – dodaje. Nowacka uważa, że Żołnierze Wyklęci „nie każdemu powinni się kojarzyć się tak pięknie, jak teraz próbują to zrobić narodowcy”.

Uczestnicy II Krajowej Defilady Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wyruszyła w niedzielę sprzed bazyliki św. Brygidy w kierunku Długiego Targu w Gdańsku /Dominik Kulaszewicz /PAP

Inicjatywa Polska? "Będziemy mieli przedstawiciele w Sejmie" - odpowiada gość RMF FM. "Nikt żadnej postkomuny na barki nie bierze. Nie jest dziś czas dla partii politycznych, tylko dla realnej działalności społecznej" - uważa Nowacka.

Pytana przez słuchaczy o problem uchodźczy, odpowiada: "Mam żal do Unii Europejskiej, że tak źle, nie wspólnie rozwiązuje te problemy". Zdaniem Nowackiej Unia powinna wspólnie działać na rzecz rozwiązania konfliktu w Syrii, "a nie tylko ratować tych, którym uda się uciec". "Myślę, że akcja militarna jest nieunikniona, ale to odpowiedzialność głównie Stanów Zjednoczonych" - uważa gość RMF FM. "Nie widzę powodów, żeby Polska armia miała brać udział w rozwiązaniu konfliktu w Syrii. Ci, którzy doprowadzili do takiego konfliktu powinni to załatwić" - dodaje.

Barbara Nowacka odpowiada również na pytania o Michała Kamińskiego, 100 dni rządu i esbeckie emerytury.

TUTAJ znajdziesz cały Kontrwywiad RMF FM z Barbarą Nowacką do poczytania, posłuchania i zobaczenia.