"W rankingu oceniającym poziom satysfakcji z wizyt w przychodniach Polacy znajdują się w ogonie. Z badań opublikowanych w jednym z renomowanych brytyjskich czasopism medycznych Polska uplasowała się na 25. miejscu w grupie 29 państw" - donosi "Gazeta Polska Codziennie". "Winien jest system zdrowia, a nie lekarze" - dodaje.

"Zaledwie 23 proc. pacjentów w Polsce jest usatysfakcjonowanych wizytami u lekarzy. Dla porównania: w Szwecji, Danii czy Stanach Zjednoczonych z wizyt lekarskich zadowolonych jest nawet 64 proc. badanych" - pisze "GPC".

Przeciętny Polak nie może być zadowolony z lekarzy, bo na jego ocenę składają się problemy z całą służbą zdrowia: problemy z rejestracją, długie kolejki do badań diagnostycznych i lekarzy specjalistów - mówi dziennikowi były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Badania naukowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dotyczące relacji między czasem, który lekarz poświęca jednemu pacjentowi, a poziomem zadowolenia z wizyty pokazały jasno, że dużo więcej skarg było na medyków, którzy przyjmowali pacjentów 15 minut, niż na tych, którzy poświęcali im kilka minut więcej. To pokazuje, że pacjenci cenią sobie lekarzy, którzy mają dla nich czas - zauważa Maciej Hamankiewicz z Naczelnej izby Lekarskiej.

W "Gazecie Polskiej Codziennej" także:

- Przywróćmy Wrocław wrocławianom

- Podpisane śmieci

- Platforma chroni Niesiołowskiego