Grupa polityków SPD oraz niektórzy liderzy związkowi zarzucają kierownictwu niemieckiej socjaldemokracji odejście od lewicowych ideałów, propagowanie neoliberalizmu i porzucenie troski o najuboższych obywateli.

Podczas spotkania w jednym z hoteli w Norymberdze rozłamowcy z SPD powołali do życia polityczną Inicjatywę na Rzecz Pracy i Sprawiedliwości Społecznej. Według niemieckiej prasy, jednym z sympatyków nowej inicjatywy jest Oskar Lafontaine, w przeszłości lider SPD i minister finansów Niemiec. Lafontaine odsunął się z bieżącego życia politycznego partii, nie godząc się na program rządu kanclerza Gerharda Schrödera.

Ustępujący ze stanowiska przewodniczącego SPD kanclerz broni polityki rządu; zapowiedział, że nie odwoła, mimo protestów społecznych, programu reform gospodarczych i socjalnych. Nasza polityka jest konieczna i słuszna. Utrzymamy obrany kierunek. Nie zmienimy niczego z tego, co już uchwaliliśmy - powiedział Schröder, otwierając w Berlinie nadzwyczajny zjazd SPD, który wybierze nowego przewodniczącego partii.

12:20