Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom wchodzącym w skład dwóch grup przestępczych kierowanych przez Adama S ps. "Apacz" – powiedziała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Grupy "Apacza" były związane ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów.

Według śledczych kierowane przez Adama S. ps. "Apacz" grupy przestępcze działały od 2015 do kwietnia 2017. Brało w nich udział kilkunastu mężczyzn ze Śląska i innych regionów Polski.

Jedna z nich dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania z terytorium Holandii znacznych ilości środków odurzających, a następnie prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski - wskazała Ewa Bialik, która dodała, że grupa mogła przewieźć najmniej 30 kilogramów o łącznej czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy złotych.

Natomiast druga grupa - według prokuratury - kradła lawety samochodów ciężarowych i tiry z naczepami.

Adam S. jest również powiązany z członkami zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich tzw. grupy "Psychofans" - poinformowała prokurator.

Jak podała w poniedziałek Bialik, pod koniec października Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia, którym objęto 12 osób. Zarzucono im popełnienie łącznie prawie 88 przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży, kradzieży z włamaniami, paserstwa - poinformowała.

Pomogły zeznania świadka koronnego

Jak zaznaczyła rzecznik Prokuratury Krajowej ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, "stało się możliwe między innymi dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora". Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy - dodała.

Za zarzucane im przestępstwa w akcie oskarżenia grozić do 15 lat więzienia.

Prokurator dodała, że działalność grup "Apacza" jest częścią prowadzonego śledztwa dotyczącego grup przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców "Psychofans" Ruchu Chorzów. W ramach tego postępowania dotychczas zarzuty usłyszało łącznie  95 osób- powiedziała Bialik, która zaznaczyła, że "w dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności".

Proces "Psychofans"

Sprawa "Psychofans" to jedno z największych śledztw dotyczących przestępczości pseudokibiców w kraju. Oskarżeni usłyszeli zarzuty popełnienia 100 przestępstw, m.in.: zabójstwa, usiłowania zabójstwa, pobicia, rozbojów, kradzieży i handlu narkotykami.

Sąd nie wyraził zgodny na, wnioskowane przez obronę, wyłączenie jawności sprawy.

Proces odbywa się w specjalnie strzeżonej sali na terenie koszar policji w Katowicach, gdzie toczyły się inne procesy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

NIE PRZEGAP: Ruszył proces "Psychofans" Ruchu Chorzów