Jednorazowa dawka ketaminy może pomóc osobom pijącym znacznie ograniczyć spożycie alkoholu, sugeruje eksperymentalna próba University College London.

Badacze użyli środków uspakajających, żeby zakłócić świadomość często spożywających alkohol. Dzięki temu, pijący zapominali z jakiego powodu piją - po takim eksperymencie ich pragnienie picia zmniejszyło się w ciągu dziewięciu miesięcy.

Dlatego naukowcy uważają, że ketamina może być pomocnym lekiem na alkohol i inne uzależnienia. Eksperci stwierdzili, że wyniki są warte dalszych badań.

Co to jest ketamina?

Ketamina jest szeroko stosowana w NHS jako środek znieczulający, uspokajający i przeciwbólowy. Ze względu na swoje halucynogenne działanie jest również uważany za "narkotyk imprezowy".

Co znalazło badanie?

W badaniu wzięło udział 55 mężczyzn i 35 kobiet, które piły około 30 litrów piwa tygodniowo - pięć razy więcej niż zalecany limit - ale nie zdiagnozowano uzależnienia od alkoholu, więc były to osoby nieleczone.

Najpierw pokazano im zdjęcia piwa i innych napojów, poproszono o ocenę ich chęci do picia i przyjemności, jaką im to da, a następnie podano piwo.

Następnie zostali podzieleni na trzy grupy i:

  • proces powtórzono, ale zamiast piwa podano im niewielką dawkę ketaminy przez dożylną kroplówkę
  • proces powtórzono, ale zamiast piwa podano im placebo (obojętny lek) przez dożylną kroplówkę
  • proces nie powtórzył się i podano im małą dawkę ketaminy przez dożylną kroplówkę

W ciągu następnych dziewięciu miesięcy wszystkim trzem grupom udało się ograniczyć picie.

Ale pierwsza grupa miała największą ogólną poprawę. Członkowie grupy ograniczyli spożycie alkoholu o około połowę i kiedy podawało im się piwo mieli mniejszą ochotę go wypić, a gdy już go pili - sprawiało im to mniejsza przyjemność.

Co mówią eksperci?

Dr Ravi Das, główny autor badania, psychofarmakolog z University College London, powiedział: Jest to pierwsza demonstracja bardzo rozsądnego i dostępnego podejścia. Chcemy ulepszyć leczenie osób uzależnionych, dlatego musimy teraz powtórzyć to w pełnym badaniu klinicznym.

Matt Field, profesor psychologii na University of Sheffield, powiedział, że odkrycia były "obiecujące" i "warte dalszych badań".

Celia Morgan, profesor psychofarmakologii na Uniwersytecie w Exeter, powiedziała: Ketamina jest substancją uzależniającą, dlatego musimy zachować ostrożność, stosując ją w grupach podatnych na zachowania uzależniające. Ale to ważna praca, która stara się napędzać naukę o ketaminie i pamięci - dodaje.