EU Most Wanted 2022, czyli najbardziej poszukiwani przestępcy 2022 roku. Ich nazwiska zostały opublikowane w ramach kampanii, mającej na celu przyciągnięci naszej uwagi na poszukiwanych, którzy są członkami zorganizowanych grup przestępczych. W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad 50 profili przestępców, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Trzech z nich pochodzi z Polski.

Tegoroczna kampania skoncentrowana jest na zwróceniu uwagi na przywódców oraz kluczowych członków zorganizowanych grup przestępczych. Niektórzy z nich to szefowie grup, którzy dopuścili się zabójstw i torturowania niewinnych osób, handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy dopuszczający się aktów przemocy w ramach grupy przestępczej, a także osoby zajmujące się praniem pieniędzy i oszustwami finansowymi.

"Wzięcie udziału w tej kampanii przez obywateli Unii Europejskiej nie mogło być prostsze - jedno małe działanie ze strony każdego z nas może sprawić, że niebezpieczny przestępca zostanie aresztowany i oskarżony, ratując potencjalne ofiary. Pomóż nam ich namierzyć" - przekonuje dyrektor wykonawcza Europolu, Catherine De Bolle.

Kampania będzie realizowana również w mediach społecznościowych, gdzie we wszystkich językach Unii Europejskiej wybrzmi apel o wzięcie w niej udziału.

Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku, od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu. Od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 r. doszło do 10 aresztowań.

Poszukiwani Polacy

Polska policja po raz kolejny bierze udział w kampanii EU MOST WANTED. Nowo opublikowane profile przedstawiają trzech kolejnych najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski.

ROBERT CZIK

ADAM ZAJĄC

DARIUSZ DROBIK

Każda osoba, która może posiadać informacje przydatne w ustaleniu miejsc pobytu wskazanych osób proszona jest o kontakt z najbliższą jednostką policji lub przesłanie anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej kampanii lub poszukiwani.policja.pl. Bezpośrednie linki są umieszczone przy nazwisku każdego z poszukiwanych.