W przyszły czwartek w podkarpackiej Markowej otwarte zostanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas Drugiej Wojny Światowej. Na placu muzealnym znajdzie się pomnik Ofiar Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej za pomoc niesioną Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Tabliczki z nazwiskami Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu umieszczone zostaną na monumentalnej ścianie pamięci. Budowa Muzeum kosztowała ponad osiem milionów złotych.

Michał Dobrołowicz, RMF FM: Jak będzie wyglądać Muzeum Polaków Ratujących Żydów?

Mateusz Szpytma, dyrektor muzeum: Przywita nas w nim naturalnej wielkości zdjęcie przedstawiające rodzinę Ulmów. Będzie widoczne poprzez charakterystyczne, pulsujące światło. Jest to muzeum, które ma wyróżniającą się na tle wioski architekturę. Budynek będzie podświetlony. Zobaczymy przed nim ponad sto świateł, obok których będą nazwiska zamordowanych za pomoc Żydom.

To będzie duże muzeum?

Będzie średniej wielkości. Będzie podzielone na siedem działów. Jego sercem jest odtworzony w skali 1:1 dom rodziny Ulmów. Poznamy tam historię zarówno rodziny Ulmów, jak i innych Polaków zaangażowanych w ratowanie Żydów.

Kto jest zaproszony do odwiedzenia tego muzeum?

Przede wszystkim ludzie młodzi, ale nie ci najmłodsi, którzy chcą poznać historię bohaterów. Osób, którzy mogą być dla nas wzorami - którzy pokazują, jak zachować się zgodnie ze swoim sumieniem, jak zachować się ponadprzeciętnie.

Czego dowiemy się odwiedzając Muzeum?

Będzie można dowiedzieć się, jak wyglądała i na czym polegała okupacja niemiecka w Polsce. A także, jakie kary groziły za pomoc Żydom. Mogła być to nawet śmierć. Będzie można zobaczyć Holokaust oczami nie tylko Polaków, ale i Żydów.

Najbardziej niezwykły eksponat?

Myślę, że jest to zdjęcie z kroplami zaschniętej krwi ofiar zbrodni z 24 marca. Ta krew spływała ponad 70 lat temu także na zdjęcia.

Do kogo to zdjęcie należało?

Było własnością Józefa Ulmy. Zostało pieczołowicie przez tę rodzinę przechowane i przekazane Muzeum. To zdjęcie formatu 15 na 13 centymetrów. Widzimy na nim troje Żydów.

To czarno-białe zdjęcie...

Tak, pochodzi jeszcze z okresu, kiedy Żydom wolno było przebywać na wolności. Widzimy jednak już na nim opaski z gwiazdą Dawida. 

(MN)