Film z tańczącym Gangnam Style ambasadorem w Pekinie spełnił swą rolę. Na chińskim odpowiedniku YouTube'a obejrzało go ponad 120 tysięcy ludzi. Tak wygląda nowoczesna dyplomacja - to oficjalna odpowiedź polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wątpliwości co do udziału Tadeusza Chomickiego w nagraniu, sfinansowanym przez chińską organizację biznesową. Ambasador Polski tańczy w filmie w towarzystwie znanych w Chinach biznesmenów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia, że o konkretnych projektach, zwłaszcza tych, które nic nie kosztują, decyduje ambasador. "Ambasador Tadeusz Chomicki wystąpił w filmie na zaproszenie chińskiej organizacji biznesowej BeMyGuest, działającej wśród ludzi sztuki, biznesu i dyplomatów w Pekinie. Cele promocyjne to zachęcenie biznesmenów chińskich do kontaktu z Polską i do odwiedzenia strony Ambasady w celu uzyskania informacji o Polsce. Film spełnił swą rolę. W nowoczesnej dyplomacji publicznej trzeba sięgać po takie metody jak obecność w mediach społecznościowych czy filmy wideo" - czytamy w przesłanym nam komunikacie.

MSZ przypomina także, że w różnych wersjach piosenki "Gangnam Style" wystąpili m.in. sekretarz generalny ONZ, premier Wielkiej Brytanii David Cameron czy minister edukacji Korei Południowej. Cieszą się one wielką popularnością wśród chińskich internautów.