Kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie braku dofinansowania obecności polskich wynalazców na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Brussels Innova 2016. "W opinii MNiSW jakkolwiek wydarzenia te promują polską wynalazczość, trudno wskazać na ich wybitnie innowacyjny charakter" - napisała w przesłanym do redakcji RMF FM oświadczeniu Katarzyna Zawada z MNiSW. Innymi słowy ministerstwo nauki uważa, że polskie wynalazki prezentowane na targach w Brukseli nie są dosyć wybitne.

Kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie braku dofinansowania obecności polskich wynalazców na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Brussels Innova 2016. "W opinii MNiSW jakkolwiek wydarzenia te promują polską wynalazczość, trudno wskazać na ich wybitnie innowacyjny charakter" - napisała w przesłanym do redakcji RMF FM oświadczeniu Katarzyna Zawada z  MNiSW. Innymi słowy ministerstwo nauki uważa, że polskie wynalazki prezentowane na targach w Brukseli nie są dosyć wybitne.
Zdj. ilustracyjne /Marcin Kaliński /PAP

Jako pierwsi alarmowaliśmy, że MNiSW odmówiło dofinansowania rzędu 200 tys. złotych na prezentowanie polskich wynalazków na światowej wystawie Brussels Innova 2016, przez co wynalazcy musieli prezentować swoje osiągnięcia na własny koszt. W związku z tym ich stoiska były o wiele bardziej skromne, niż w latach poprzednich. Były także pozbawione promocji.

Mimo, że MNiSW nie doceniło Polaków, to docenił ich Zachód. Międzynarodowe jury targów Brussels Innova 2016 przyznało naszym wynalazkom aż 12 złotych medali ze specjalnym wyróżnieniem, by podkreślić ich bardzo wysoki poziom, a także fakt, że mają one duże szanse na komercjalizację.

Chyba także polski MSZ nie zgadza się z negatywną opinią Ministerstwa Nauki, skoro polski ambasador w Belgii Artur Orzechowski o polskich wynalazkach wypowiadał się entuzjastycznie. To były moje pierwsze targi Innovy 2016, spędziłem tam blisko dwie godziny. 20-30 polskich stoisk z wynalazkami zrobiło na mnie duże wrażenie - mówił polski ambasador. To jest dla mnie przykład tego jak można promować Polskę nie tylko poprzez to, że mamy węgiel i surowce, ale także poprzez pokazanie nowoczesnego obrazu Polski. I to co widziałem, te wszystkie nowe rozwiązania związane z medycyną, z energią i kosmetyką to jest nasza szansa, którą powinniśmy wykorzystać - dodał. Najwyraźniej  MNiSW takiej szansy w polskiej wynalazczości nie widzi.

Prawdopodobnie także innego zdania jest sam wicepremier Mateusz Morawiecki, skoro dwóm wynalazcom przyznał specjalne nagrody, które wręczał w Brukseli radca handlowy. 

A biuro rady handlowego Kamila Ochmańskiego w Brukseli bardzo wychwala na Fb polskie wynalazki i pisze , że "zdobyły wielkie uznanie".

(az)