Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje dokumentację w czterech magistratach - dowiedział się reporter RMF FM. Oprócz Wrocławia i Legnicy sprawdzane są papiery dotyczące prywatyzacji mieszkań komunalnych i lokali użytkowych w Poznaniu i Bytomiu. W lutym informowaliśmy o kontroli w szczecińskim Urzędzie Miasta.

Jak dowiedział się w CBA reporter RMF FM, kontrola obrotu lokalami komunalnymi jest planowa. Po wykryciu w Szczecinie milionowych przekrętów, biuro zdecydowało się wziąć pod lupę także inne samorządy. Rozmówcy Krzysztofa Zasady nie chcieli potwierdzić, czy są twarde sygnały o możliwych nieprawidłowościach w tych miastach. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że właśnie te samorządy wytypowano w pierwszej kolejności.

We Wrocławiu sprawdzane są dokumenty z ostatnich 10 lat. W tym czasie w mieście z ogromną bonifikatą sprzedano ponad 5,5 tysiąca mieszkań komunalnych. Ich właściciele nie mogą sprzedać takiego mieszkania w ciągu pięciu lat od daty zakupu. Miasto samo wyłapało ponad 250 przypadków złamania tego zakazu.

CBA bada teraz, czy wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Miejscy urzędnicy są jednak spokojni. Rzecznik urzędu Marcin Garcarz powiedział reporterce RMF FM, że kontrola CBA traktowana jest rutynowo, jak każda inna. Wrocławski magistrat przez różne instytucje sprawdzany był od początku roku ponad 400 razy.

Nie jest wykluczone, że CBA jeszcze w tym roku rozpocznie kontrolę w innych miastach. Na razie wiadomo, że wyniki sprawdzania Wrocławia, Legnicy, Poznania i Bytomia mają być znane na jesieni.