Położone 40 kilometrów na północ od Warszawy lotnisko Modlin zostało oficjalnie otwarte. Z portu mają wylatywać głównie samoloty tanich linii i czartery. Nowy port pasażerski będzie wspierał Lotnisko Chopina i obsługiwał około 3 miliony pasażerów rocznie.

To historyczny dzień. Bardzo wielu nie wierzyło w to, że można tę inwestycję przeprowadzić. Było wiele przeszkód, m.in. politycznych, środowiskowych. Ale udało się zrealizować ten bardzo ważny cel, który przyczyni się do rozwoju Mazowsza - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas inauguracji.

Marszałek zaznaczył, że port lotniczy w Modlinie, to nie tylko "nadzieje" pasażerów na dobre i tanie połączenia lotnicze. Ruch lotniczy stale rośnie, a to oznacza, że jest to również ważny czynnik rozwojowy tej części Mazowsza. Myślę, że to będzie taka przestrzeń, w której będziemy widzieli, jak na naszych oczach rośnie miasto lotnicze, tak jak ma to miejsce np. w innych miejscach świata - mówił Struzik.

Pierwsze loty już w niedzielę

Przed południem przyleciał do Modlina szef linii Ryanair Michael O'Leary. To bardzo ważny moment dla pasażerów z Warszawy, którzy wreszcie będą mogli z tego miejsca latać do różnych części Europy Ryanairem - powiedział dziennikarzom. Ryanair pierwszy rejs z podróżnymi z Modlina odbędzie 16 lipca.

O godz. 17:39 w porcie wylądował pierwszy samolot z pasażerami z Budapesztu, należący do węgierskiej linii Wizz Air. Rejs został przekierowany z Lotniska Chopina. Wizz Air wcześniej zapowiadał, że będzie latał z Modlina od 18 lipca.

Europa, Europa

Choć skromne, okolicznym mieszkańcom lotnisko bardzo się podoba. Nareszcie Europa - mówił jeden z nich reporterce RMF FM, Agnieszce Witkowicz. Jak wygląda lotnisko? Sam terminal nie jest wielki, ma zaledwie jedno piętro. Bardziej przypomina dawną Etiudę czy lotnisko w Pyrzowicach, niż gigantyczne Okęcie.

Lotnisko to może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także mniejsze. Droga startowa ma 2,5 km długości i 60 m szerokości i jest po gruntownej modernizacji. Remont przeszły także dwie drogi kołowania oraz płyty postojowe.

W porcie będzie 21 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, a także kontrola bezpieczeństwa, strefa komercyjna i 4 bramki. Po lewej stronie terminalu jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną. Terminal będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie.

Łatwy dojazd

Na trasie Modlin - Warszawa podróżni mają dziennie do dyspozycji 42 połączenia kolejowe - 14 lotniskowych, oznaczonych piktogramem samolotu, oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin w kierunku Działdowa. Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie z Lotniskiem Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin - Warszawa Zachodnia.

Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30; ostatni - kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska od 16 lipca co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin - terminal lotniska w niecałe 10 minut.