Do konkursu na stanowisko prokuratora krajowego zgłosiło się pięciu kandydatów - poinformowała Karolina Wasilewska, rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Termin zgłaszania kandydatów upłynął w ostatni piątek.

Lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie zostanie umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej 21 lutego br. Następnie 26 lutego z kandydatami zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne. 

Kandydatów oceni dziewięcioosobowy zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. 

Jakie warunki konieczne do udziału w konkursie?

Warunkiem zakwalifikowania do konkursu było m.in. przedstawienie listy poparcia dla własnej kandydatury, podpisanej przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury. 

"Kandydat na stanowisko PK musi mieć co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej drogę zawodową z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury" - poinformowało na stronie internetowej Ministerstwo Sprawiedliwości. 

"Kandydaci zobowiązani będą do przedstawienia swojej koncepcji funkcjonowania prokuratury w aspekcie strzeżenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania karnego. Będą też odpowiadać na pytania członków zespołu, którzy dokonają merytorycznej oceny kwalifikacji kandydatów i wybiorą osobę o najwyższych kompetencjach" - podało MS. 

12 stycznia br. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że premier powierzył obowiązki PK Jackowi Bilewiczowi.

MS oświadczyło wówczas, że dotychczasowy PK Dariusz Barski "pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

Resort wskazał, że przywrócenie prokuratora Barskiego do czynnej służby 16 lutego 2022 r. zostało dokonane przez zastosowanie przepisów ustawy, które już nie obowiązywały.

W odpowiedzi Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że Prokuratorem Krajowym pozostaje prokurator Dariusz Barski, a "pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z dnia 12 stycznia 2024 r. (...) nie wywołuje żadnych skutków prawnych".