Wiosenne wybory samorządowe będą dla Rafała Trzaskowskiego sprawdzianem, czy 4 lata jego rządów spodobały się warszawiakom. Poza kandydatem Koalicji Obywatelskiej ubiegającym się o reelekcję, do walki o fotel prezydenta stolicy staną także Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Wipler z Konfederacji oraz Magdalena Biejat z Lewicy. W kuluarach mówi się jeszcze o Adriannie Porowskiej, która ma reprezentować Trzecią Drogi i ruchy miejskie.

Rafał Trzaskowski zawalczy o drugą kadencję

Kandydatem KO na prezydenta Warszawy w najbliższych wyborach samorządowych będzie obecny prezydent miasta, Rafał Trzaskowski. Potwierdził to premier RP Donald Tusk podczas sobotniej konwencji inaugurującej kampanię samorządową KO.

Mam nadzieję, że poprowadzisz nas do zwycięstwa w kwietniowych wyborach. Nie tylko Warszawa, ale cała Polska będzie patrzyła na twoje przywództwo w ruchu na rzecz odnowy samorządu - powiedział premier, zwracając się do Trzaskowskiego.

Trzaskowski jest potencjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Potwierdziła to marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wybory samorządowe mają więc być jedynie przystankiem w drodze do Pałacu Prezydenckiego.

Rafał Trzaskowski rządzi w Warszawie od 2018 roku, kiedy pokonał w wyborach kandydata PiS-u, Patryka Jakiego. Zastąpił wtedy Hannę Gronkiewicz-Waltz, pochodzącą również z Platformy.

Tobiasz Bocheński kandydatem PiSu

Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach będzie reprezentował Tobiasz Bocheński, były wojewoda łódzki. Trzeba człowieka, który weźmie na siebie piekielnie trudne zadania. Taką osobą jest Tobiasz Bocheński - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Podczas swojego wystąpienia na warszawskiej konwencji PiS, Bocheński wskazał, że jesteśmy tutaj dziś wszyscy razem, ponieważ głęboko wierzymy, że przyszłość Warszawy będzie pod znakiem sukcesu i nadziei. Jesteśmy tutaj dziś wszyscy, ponieważ chcemy jej rozwoju. Jesteśmy tutaj dziś wszyscy, dlatego że pragniemy, by z każdym rokiem stawała się miejscem lepszym, bardziej komfortowym, nowoczesnym.

Oceniając dotychczasowe rządy Trzaskowskiego, wskazał, że jego zdaniem miasto rozwija się poniżej własnych możliwości. Miasto jest głuche na głos mieszkańców, niechętne i wrogie referendom lokalnym i konsultacjom społecznym.

Lewicę reprezentować będzie Magdalena Biejat

Kandydatką na prezydenta Warszawy z ramienia Lewicy będzie Magdalena Biejat, samorządowiec i wicemarszałek Senatu. Biejat ma także wsparcie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, zgodnie z umową podpisaną jakiś czas temu.

Priorytetem jest, żeby Warszawa stała się lepszym miastem do życia. Musimy rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo mieszkalne. To po pierwsze. Po drugie w edukację. Mamy problem z dostępem do dobrych szkół. Po trzecie zadbamy o bezpieczną i przyjazną przestrzeń publiczną. Wliczam to m.in. stworzenie dostępnej, zielonej, przyjaznej przestrzeni - powiedziała Biejat.

Kandydatem Konfederacji będzie Przemysław Wipler

Jestem wspólnym kandydatem w wyborach na prezydenta Warszawy Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji - przekazał poseł Przemysław Wipler, który był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Jego zdaniem, "niepoważne podejście do Warszawy" ma Rafał Trzaskowski, ponieważ "startuje, a wiadomo, że jego marzeniem jest prezydentura Polski, a być może również stanowiskiem eurokomisarza się zadowoli".

Trzecia Droga i samorządowcy idą ramię w ramię

Zgodnie z umową, jaką Trzecia Droga podpisała z kilkoma komitetami samorządowymi, wszystkie ugrupowania wystawią jednego kandydata. Ma nim być Adrianna Porowska, jednak nikt oficjalnie nie potwierdził jeszcze tej kandydatury.

Chociaż ostateczna decyzja dopiero zapadnie, uważam, że kandydatką Trzecie Drogi w wyborach na prezydenta Warszawy powinna być Adriana Porowska - powiedział szef klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń. Dodał, że warszawskie struktury Trzeciej Drogi nadal pracują nad wyborem kandydata, który będzie reprezentował koalicję.

Mamy na pokładzie wiele wartościowych osób, które mogłyby nas reprezentować. Osobiście uważam jednak, że naszą kandydatką powinna być, powszechnie znana i szanowana, działaczka społeczna Adriana Porowska - oświadczył. Sama kandydatka jest współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Współpracuje też z Szymonem Hołownią ws. polityki społecznej.

Z kolei nieoficjalne informacje mówią, że kandydatem Trzeciej Drogi może być... Rafał Trzaskowski. Zgodnie z tymi doniesieniami, TD i samorządowcy mieliby poprzeć kandydata KO w zamiast za stanowisko wiceprezydenta, które objęłaby wcześniej wspominana Porowska.

Z największych ugrupowań politycznych tylko Konfederacja nie wystawiła oficjalnie swojego kandydata na prezydenta Warszawy.