Komputer sterowany mrugnięciem powiek albo za pomocą gestów rąk wykonywanych w powietrzu? To jest już możliwe. Dokonali tego doktoranci z Politechniki Łódzkiej. Ich pomysły są proste i tanie. Ułatwią życie osób niepełnosprawnych.

Wystarczy tylko kamera internetowa, która obserwuje twarz osoby obsługującej komputer. Jest napisany program, który pozwala na wykrywanie mrugnięć. Te mrugnięcia, które są rozpoznawane przez ten system, to mrugnięcia zamierzone, czyli takie, które trwają nieco dłużej - mówi Aleksandra Królak, współpomysłodawca projektu.

Komputerem można sterować także przy pomocy gestów rąk. To są zwykle rękawice wyposażone w diody, które świecą. Przed użytkownikiem stoi ekran, nad którym jest zwykła kamerka internetowa - zaznacza Adam Kozłowski.

Z rozwiązań doktorantów Politechniki Łódzkiej cieszą się niepełnosprawni. To jest w pewnym stopniu genialne, że za pomocą zwykłej kamery internetowej i oprogramowania można sterować komputerem - podkreśla Arkadiusz Aluk. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Wyderki.

Być może już wkrótce wersja demonstracyjna programu do nowoczesnego przeglądania stron będzie dostępna w Internecie.