Okres świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania. Jak się okazuje, najsłynniejsza góralska kolęda „Hej, maluśki, maluśki” nie pochodzi z Podhala. Tak twierdzi muzyk i znawca góralszczyzny Jan Karpiel-Bułecka.

Jest góralska, ale nie jest z Podhala - mówi Karpiel-Bułecka. Zapisał ją Oskar Kolberg – jak zeznaje – pod Babią Górą. Musiało to być zapisane w okolicach Zawoi - zaznacza. Jak dodaje: z braku tak naprawdę góralskich – jeżeli chodzi o Podhale – pastorałek, jest ona chętnie przez Podhalan cytowana, śpiewana. Posłuchaj:

Hej, maluśki, maluśki
Hej, maluśki, maluśki, maluśki kiejby rękawicka, Aboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka. (Ref.A): Lililili Lili La... (Ref.B): Śpiewajmy i grajmy Mu, małemu, małemu. Cy nie lepiej by Tobie, by Tobie siedzieć było w niebie Wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie. Ref. Tam pijałeś coś takie, coś takie słodkie małmazyje, Tu się Twoja gębusia, gębusia gorzkich łez napije. Ref. Tam kukiełki jadałeś, jadałeś z carnuską i miodem, Tu się jeno zasilać, zasilać musis samym głodem. Ref. Tam wciornaska wygoda, wygoda, a tu bieda wsędzie, Ta Ci teraz dokuca, dokuca, ta i potem będzie. Ref. Tam Ty miałeś pościółkę, pościółkę i miętkie piernatki, Tu na to Twej nie stanie, nie stanie ubozuchnej Matki. Ref. Tam Ci zawse słuzyły, słuzyły prześlicne janioły, A tu lezys sam jeden, sam jeden jako palec goły. Ref. Co się więc takiego, takiego Tobie, Panie stało, Zeć się na ten kiepski świat, kiepski świat przychodzić zachciało. Ref. Gdybym ja tam jako Ty, jako Ty tak królował sobie, Nie chciałby ja przenigdy, przenigdy w tym spocywać złobie. Ref. Albo się więc, mój Panie, mój Panie, wróć do swej krainy, Alboć pozwól się zanieść, się zanieść do nasej chałpiny. Ref.