Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej wyłonią wspólne koalicje w 9 województwach. Między innymi na Mazowszu, gdzie na sejmik liczyło także Prawo i Sprawiedliwość.

Porozumienia zostały podpisane już w Opolskiem, Kujawsko-Pomorskiem i na Mazowszu. Co ciekawe, to ostatnie porozumienie również uwzględnia SLD, mimo że ta partia w województwie mazowieckim nie ma swojego przedstawiciela. 

Jak wskazuje Robert Tyszkiewicz z PO, w ciągu weekendu dojdzie do zawarcia kolejnych umów. To porozumienie będzie oparte na podstawach programowych, które są negocjowane regionalnie i na ustaleniach politycznych, które także będą nabierały kształt regionalnych umów koalicyjnych - mówi.

Dotychczas nie ujawniono jeszcze nazwisk kandydatów na marszałków poszczególnych województw, ale ma to nastąpić niebawem. Wczoraj komitet polityczny PiS przyjął takie rekomendacje dla pięciu województw

Bardzo zacięta rozgrywka między PiS-em i Koalicją Obywatelską toczy się także o sejmik na Pomorzu - mateczniku Platformy Obywatelskiej. Z naszych nieoficjalnych ustaleń KO raczej nie straci władzy w tym sejmiku. Jeden z radnych, który kandydował z list PSL, próbował tam tworzyć własny klub w sejmiku, by wejść w koalicję z PiS, ale rozłamu raczej nie będzie.

Według informacji dziennikarza RMF FM Kuby Kaługi, Dariusz Męczykowski nie przekonał radnych Koalicji Obywatelskiej do wolty. Nie chciało jej zresztą samo PSL, z którego list kandydował. Mimo to lokalny polityk próbował, na własną rękę. 

Rozmowy o szczegółach koalicji między PSL-em a Koalicją Obywatelską trwają. Nieoficjalnie wiadomo, że PSL będzie miał wiceprzewodniczących sejmiku, być może też stanowisko w zarządzie.

(az)