Niemal 35 proc. polskich użytkowników doświadczyło tzw. “phishingu”, a ponad 21 proc. utraciło ważne dane. Połowa badanych Polaków korzystających z internetu tworzy różne hasła do różnych kont w serwisach, jednak wciąż ponad 18 proc. używa tego samego hasła do większości usług. To wnioski z najnowszego badania Google. Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 roku międzynarodowa firma badawcza YouGov, na zlecenie Google, przeprowadziła badanie na próbie ponad 1000 Polaków, by dowiedzieć się więcej na temat ich bezpieczeństwa w sieci. Wynika z niego, że znaczna część użytkowników doświadczyła utraty swoich danych i była ofiarą phishingu (34,73 proc.), manipulacji lub kradzieży (21,96 proc.), włamania na konto e-mail albo na profil społecznościowy (16,46 proc.) lub oszustwa, w wyniku którego zapłaciła za fałszywą transakcję (11,38 proc.).

Której z poniższych sytuacji doświadczyłaś/eś?


Które z poniższych stwierdzeń Ciebie dotyczy?


Nasze badania pokazały, że mimo powracającego tematu wrażliwości danych i potrzeby ich ochrony, wciąż wielu użytkowników staje się ofiarą internetowych oszustw. Wielu przykrych konsekwencji takich ataków można byłoby uniknąć, dzięki przestrzeganiu kilku bardzo prostych zasad - od tworzenia różnych haseł dla różnych kont, przez aktualizację oprogramowania, czy testy bezpieczeństwa, które trwają dziś zaledwie kilka minut. Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu eksperci od bezpieczeństwa Google przygotowali quiz, który pokazuje, jak łatwo stać się ofiarą wyłudzania danych, mimo pozornej uwagi, a także kilka prostych wskazówek, jak zadbać o swoje dane - mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Jak powinno wyglądać silne hasło?

Silne hasło powinno składać się z małych i wielkich liter, a także cyfr i symboli. Pamiętaj, że hasło powinno zawierać nie mniej, niż 8 znaków. Im będzie ich więcej, tym oczywiście lepiej - podpowiadają specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Każdy kolejny znak to zwiększenie liczby kombinacji niezbędnych do jego złamania, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, możesz sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i spojrzeć na symbol na lewo od adresu internetowego - dodaje Piotr Zalewski.

Opracowanie: