Po trwającej kilka godzin debacie w Sejmie, rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania. Opozycja zarzucała Radzie Ministrów m.in. brak nadzoru nad KNF, fatalne przeprowadzenie reformy edukacji i wprowadzanie dodatkowych opłat i podatków. Morawiecki twierdził, że w kraju jest wprowadzana „dobra zmiana”, ale ze wsparcie opozycji mogłaby to być „wspaniała zmiana”.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

17:55

Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania w Sejmie. Wniosek poparło 231 posłów. Przeciwnych było 181, a dwóch wstrzymało się.

Premier otrzymał oklaski z ław Prawa i Sprawiedliwości, a także bukiet czerwonych róż.

17:50

Mam nadzieję, a właściwie jestem przekonany, że wotum zaufania będzie udzielone. Pan premier miał znakomite wystąpienie, przedstawił w niezwykłym skrócie, ale bardzo lapidarnym, takim obrazowym większość najważniejszych elementów rządów Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich trzech latach - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Dodał, że szef rządu "przedstawił różnice, wizje naprawy i dalszej odbudowy Polski". Myślę, że będzie jechał z dużym bagażem poparcia i siły potencjału polskiego do Brukseli, żeby dalej wykonywać swoją misję - zaznaczył marszałek Sejmu. W czwartek premier Morawiecki udaje się na szczyt unijny do Brukseli.

17:42

Premier ogłosił także, że jest dumny z deklaracji podpisanej z premierem Izraela Benjamina Netanjahu. Razem z Izraelem mówimy jednym głosem o niemieckich winach - stwierdził, odpowiadając na pytania o ustawie o IPN. 

17:41

Morawiecki mówił także, że rząd "przyjmuje aktywnie repatriantów". Poszerzyliśmy Kartę Polaka - mówił.

17:40

Odpowiadając na pytanie o import węgla z Rosji, Morawiecki powiedział: To, że dziś musimy kupować węgiel z zewnątrz jest konsekwencją braku inwestycji w górnictwie przez rządy PO-PSL.

17:39

Morawiecki powiedział także, że "to PO zamykała posterunki policji", a PiS wdrożył program modernizacji służb mundurowych.

Odpowiadając na pytanie dotyczące śmigłowców, zapytał: A ile śmigłowców dla polskiej policji kupiono za czasów rządów PO-PSL? Tak, zero - mówił.

Premier zapowiedział, że rząd zamówił kolejne śmigłowce Black Hawk.

17:35

Mamy wielki sukces w opodatkowaniu wielkich międzynarodowych korporacji - mówił Morawiecki.

17:33

Było pytanie o Brexit. Raz jeszcze zaapeluję do przewodniczącego Tuska, by nie grał na twardy Brexit, bo to zagrożenie dla naszych rodaków na Wyspach - mówił Morawiecki.

Powiedział, że "życzyłby sobie, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej.

17:28

W ciągu trzech lat podwyższyliśmy płacę minimalną o 500 złotych - powiedział Morawiecki. Stwierdził także, że rząd PiS wprowadził "wiele ułatwień dla małych firm". 

17:20

Szef rządu podczas swojego wystąpienia odniósł się do pytań m.in. dotyczących stawek podatku VAT. Drodzy państwo, diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni. To państwo podnieśliście VAT z 22 na 23 proc. (...), z 7 na 8 proc. Każdy oczywiście może sobie mówić, że to jest czasowo, ale to państwa była decyzja - mówił Morawiecki, zwracając się do polityków PO.

Jednocześnie w tym kontekście zwrócił uwagę na dokonania swojego rządu dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego. Wy w życiu nie przypuszczaliście, że może być taka skuteczność w odzyskiwaniu VAT - mówił.

Jak dodał, przez 8 lat rządów PO-PSL, po podniesieniu VAT o 1 pkt proc. "spowodowaliście, że było tylko przyrostu VAT o 21 proc. w budżecie, w naszym przypadku przez cztery lata będzie to ok. 50 proc.". To jest coś zupełnie nieporównywalnego, to jest rzeczywiście rzecz do wyjaśnienia - zaznaczył.

17:22

Były pytania o reformę edukacji. Mam dokładne wyliczenie, z których wynika, że kumulacja dwóch roczników będzie odpowiednio zaadresowana przez zwiększoną liczbę miejsc dla tych uczniów - mówił premier.

17:19

Według premiera Morawieckiego, KNF jest organem "niezależnym, niezawisłym i bez możliwości kontroli przez premiera" i wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku.

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym nie daje mu (premierowi) możliwości reagowania na roczne sprawozdanie KNF - powiedział.

17:16

Powstrzymaliśmy wyprzedaż ziemi, którą prowadzono za rządów PO-PSL - powiedział Mateusz Morawiecki.

17:15

Morawiecki powiedział, że "PSL pogorszyło los emerytów". My zrobiliśmy to, czego emeryci się domagali - mówił premier.

17:14

Cieszę się, że rzeczywiście paliwo idzie w dół, że cena benzyny idzie w dół. Dlatego martwię się o wszystkie artykuły codziennego użytku, których cena idzie w górę. Czasami jest to od nas niezależne i wiąże się z trudną sytuacją na rynku rolnym - powiedział premier. 

17:13

To, w jakim jesteśmy teraz stanie, to efekt działań premiera Tuska i premier Kopacz - powiedział Morawiecki. W życiu nie przypuszczaliście, że może być taka skuteczność w odzyskiwaniu VAT-u - rzucił w kierunku posłów PO-PSL.

17:04

Premier Mateusz Morawiecki odpowiada teraz na pytanie posłów.

16:50

Rząd PiS pogłębia ubóstwo energetyczne Polaków wprowadzając podwyżki cen energii, podwyżki cen węgla, który szerokim strumieniem płynie z Rosji - mówił Paweł Bańkowski z klubu PO-KO.

16:42

Czy została zidentyfikowana przyczyna różnicy wynagrodzeń w Polsce i na zachodzie - pytał niezrzeszony poseł Marek Jakubiak.

16:32

Polska PiS to kraj, który zmierza do wyjścia z UE - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (niegdyś Nowoczesna, obecnie klub PO-KO). 

16:28

Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowane na godz. 17:45. 

16:10

Rozpatrzenie wniosku PO o wotum nieufności wobec rządu wciąż jest zaplanowane na piątkowy wieczór.

16:05

Marszałek Ryszard Terlecki ogłosił przerwę w obradach.

15:57

Władza PiS kojarzy się z aferami. Specjalizujecie się w zamiataniu afer pod dywan - stwierdził Mariusz Witczak z PO.

15:51

Jak pana słuchałam i przypomniało mi się stare hasło: "program partii, programem narodu" - stwierdziła Magdalena Kochan z PO.

15:31

Na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się film, na którym Mateusz Morawiecki tłumaczy, że Unia Europejska jest naszą przyszłością, a słowa o ewentualnym Polexicie to "fake news".

15:30

Polska bieda ma coraz częściej twarz emeryta. Emeryci i renciści nie są priorytetami pańskiego rządu. Waloryzacja w 2017 roku to była kwota 10 zł - mówił poseł Michał Szczerba z PO. 

15:15

Przed rozpoczęciem debaty jeden z posłów PO instruował swoich kolegów: "Ma być głośno. Ma być krzyk". To jest ta wasza praca dla Polski? - pytała opozycję Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości.

15:01

Swoją drogą dawno nie słyszałem wystąpienia tak pełnego manipulacji. Obniżyliście podatki małym i średnim firmom? Brawo. W zamian podnieśliście dziesiątki innych. Nie potraficie ani rządzić ani zarządzać. Ale Polacy to zobaczą. Dostaną rachunki za prąd - napisał na Twitterze lider PO Grzegorz Schetyna. 

14:59

Gratuluję panu premierowi tej decyzji ws. wotum zaufania dla pańskiego rządu. Zaskoczył pan opozycję, przejął inicjatywę i nadał pan ton debacie - powiedział Krzysztof Lipiec z PiS. 

14:45

Panie premierze, Salvador Dali był słynnym przedstawicielem surrealizmu w sztuce, pan też będzie słynny przedstawicielem surrealizmu - ale w polityce - mówił Tomasz Cimoszewicz. Chwali pan ministra rolnictwa, to dlaczego rolnicy blokują dziś tak ważną autostradę A2. Chwali pan projekty środowiskowe, tymczasem Polacy kupują filtry powietrza, bo nie chcą przedwcześnie umierać od smogu, który panuje - wyliczał.

Niech pan odpowie Polakom, dlaczego będą mieć najdroższe święta w swoim życiu - powiedział poseł PO.

14:42

Dzieci w wieku 15 lat i ich rodzice odczuwają, jaką klapą jest reforma edukacji minister Anny Zalewskiej. Jak pan wesprze podwójny rocznik wiosną 2019 roku - pytała posłanka Joanna Schmidt z Teraz.

14:40

"Zachowuje się pan jak Stanisław Anioł z serialu Alternatywy 4", "Ten wniosek o wotum zaufania to jakbyście organizowali kinderbal z okazji trzecich urodzin rządu" - takie hasła padają z sejmowej mównicy. Politycy zadają pytania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i krytykują rząd Zjednoczonej Prawicy. 

Pytają m.in. o to, jak uchroni transportowców przed katastrofą, skoro rząd poległ w UE w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych i jak pomoże rolnikom, którzy dziś wychodzą blokować autostrady. Były też pytanie o aferę KNF, dlaczego premier nie zmusił do dymisji prezesa NBP i nie usunął za opieszałość ministra Zbigniewa Ziobry.

Tylko zabawia się pan w klocki polityczne, żeby tylko przykryć problemy - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Powiedzmy śmiało, wy potykacie się o własne nogi. To już koniec waszych pomysłów na cokolwiek co macie do zaproponowania Polaków. Wy się już tak naprawdę kończycie - mówiła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Dlaczego najbardziej wolnościowy rząd w III RP wprowadził tyle podatków i opłat? Dlaczego dolewa pan kisielu do życia polskich przedsiębiorców? - pytał poseł Wolnych i Solidarnych Jakub Kulesza.

14:37

Premier powiedział, że nie będzie podwyżek cen energii. Jak to się ma do decyzji, którą trzymam w rękach, to decyzja dla prezydenta miasta Rzeszowa, która mówi o wzroście cen energii o 68 proc. Jak to się ma do podwyżki dla warszawskich tramwajów o 53 proc., jak to się ma do podwyżki dla warszawskiego metra o 30 proc. - pytał poseł PO Cezary Tomczyk.

14:35

Dziś mówił pan o godnym życiu. Jak rozumiem, nie chodziło o działaczy PiS-u, bo ich status poprawił się znacznie - mówił Krystian Jaruba z PSL. Kiedyś, nie w świetle kamer, mówił pan o tym, żeby ludzie zachrzaniali za miskę ryżu. Kiedy pan kłamał - dziś czy wtedy? - pytał poseł ludowców. 

14:04

Były poseł PiS, a aktualny reprezentant Kukiz’15 Łukasz Rzepecki wypominał podwyżki cen paliw, prądu i wody. Jak mamy panu zaufać, skoro nie realizuje pan programu wyborczego z 2015 roku? - pytał.

13:49

"To polityczny kabaret, próba pokazania wirtualnej rzeczywistości" - tak sejmowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego skomentował szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

W rozmowie z dziennikarzami po przemówieniu szefa rządu Schetyna nawiązał do zorganizowanego tego dnia protestu rolników na autostradzie A2:

Cytat

(Premier) nie mówił ani słowa o protestach, o problemach, o kłopotach, nie chciał się do tego odnieść - tylko po prostu chwalił się pseudodokonaniami.
Grzegorz Schetyna

Schetyna ocenił również, że wystąpienie przez Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla jego rządu to fortel obliczony na to, by uniknąć zaplanowanej na piątek debaty nad wnioskiem Platformy o wyrażenie rządowi wotum nieufności.

"Jeżeli są tylko pytania (w punkcie obrad Sejmu dot. wniosku o wotum zaufania), to czekamy na debatę w piątek" - stwierdził i zapowiedział, że PO przedstawi wtedy twarde argumenty za tym, by wobec obecnego rządu wyrazić wotum nieufności.

13:35

Rozpoczęła się sejmowa debata nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.

13:31

W swoim sejmowym wystąpieniu Mateusz Morawiecki dziękował po kolei wszystkim swoim ministrom:

...koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu za "przywrócenie sterowności polskim służbom specjalnym"; minister finansów Teresie Czerwińskiej - za "dbałość o finanse publiczne"; ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu za "miks energetyczny"; ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi za Fundusz Dróg Samorządowych, drogi: Via Carpatia i Via Baltica oraz odbudowę kolei; ministrowi inwestycji i rozwoju Jerzemu Kwiecińskiemu - za program budowy mostów; minister przedsiębiorczości i technologii Jadwidze Emilewicz - za "dbałość o przedsiębiorców"; ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi - za "wzięcie smoga za rogi": dbałość o czyste powietrze; szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej - za pracę na rzecz seniorów, m.in. za program Senior Plus; szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi - za odbudowę sterowności polskiej polityki zagranicznej i kontynuację pracy jego poprzednika Witolda Waszczykowskiego; minister edukacji Annie Zalewskiej - "za konsekwentną reformę", "za to, że dzieci i ich rodzice mają dzisiaj wybór, czy od 6. roku życia, czy od 7. posłać (do szkoły)"; ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu - "za takie szybkie zadziałanie w zakresie suszy".

13:25

W swoim sejmowym wystąpieniu Mateusz Morawiecki odniósł się również do relacji Polski z Unią Europejską:

Cytat

My podkreślamy, Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica podkreśla, że silna Polska jest możliwa tylko w silnej, sprawnej Europie - i nie ma silnej Unii Europejskiej bez silnej Polski.
Mateusz Morawiecki

Przekonywał, że dla obozu rządzącego Unia Europejska jest "wielką wartością", ale też zastrzegł, że w UE "ścierają się różne interesy", a jego rząd dba o interesy Polski.

Zaapelował do posłów, by "wspólnota celów prowadziła do wspólnego postępowania" na arenie unijnej "by niepotrzebnie nie jątrzyć tej naszej polityki w Brukseli".

13:18

Trwa przerwa w obradach Sejmu - planowo do 13:30 - po której ma nastąpić runda pytań posłów do premiera.

13:13

Nasz rząd obniżył podatki dla małych i średnich firm oraz obniżył VAT do 5 procent na niektóre towary. Realizujemy obietnice dotyczące czystego powietrza - mówił w Sejmie szef rządu.

"Dla małych przedsiębiorców mamy działalność tzw. bagatelną, nierejestrową, mamy małą działalność gospodarczą, która w proporcjonalny sposób pozwala naliczać ZUS tym, którzy zarabiają mniej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, tym, którzy mają warsztat samochodowy, piekarnię, zakład fryzjerski, zarabiają 3-4 tysiące - to ZUS już nie jest 1250 złotych" - mówił Morawiecki.

Wskazał również, że jego rząd wprowadził m.in. "półroczną rozbiegówkę" dla wszystkich, którzy zakładają działalność gospodarczą.

Podkreślił, że rząd wprowadził wiele propozycji związanych z obniżką podatków: wskazał na obniżkę VAT do 5 procent m.in. na żywność dla niemowląt, pieluchy, cytrusy czy wyroby piekarnicze i ciastkarskie.

Morawiecki zaznaczył także, że jego rząd realizuje również obietnice związane z czystym powietrzem.

"Wdrożyliśmy w tym roku rozporządzenie o jakości paliw, ustawę, która mówi o jakości pieców, i przeznaczyliśmy 100 mld złotych na najbliższe 10 lat - wraz ze środkami unijnymi - na program termomodernizacji" - wyliczał.

13:01

W swoim sejmowym wystąpieniu Mateusz Morawiecki m.in. przywołał "myśl prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powiedział, że to niewłaściwa dychotomia: tradycja i modernizacja":

"To jest nasza droga, to jest wykonywanie jego testamentu, testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednocześnie: dbałość o tradycję i modernizacja Polski".

12:57

Premier Mateusz Morawiecki zakończył sejmowe wystąpienie.

12:47

Nie będzie podwyżek cen energii - zadeklarował Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie.

"Wysoka Izbo, my nie znaleźliśmy się tutaj nagle, urwawszy się z choinki. My objęliśmy energetykę opartą prawie w 100 procentach o węgiel i transformacja jej musi przebiegać 20-30 (lat), a łącznie - od roku 1990 licząc - 50 lat albo nawet trochę dłużej" - mówił.

Ocenił, że w tej sprawie pozycja negocjacyjna Polski jest "bardzo, bardzo trudna", po czym zapewnił:

Cytat

Jednak mimo tych waszych błędów, ogromnych błędów z przeszłości, chcę powiedzieć: nie będzie podwyżek cen energii.
Mateusz Morawiecki

12:39

Potrafimy dyskutować w Polsce, nie trzeba pisać skarg za granicę - mówił w Sejmie Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził w swoim wystąpieniu, że opozycja ma bardzo ważną rolę do wypełnienia i rząd powinien wspólnie z opozycją budować nowe, najlepsze możliwe rozwiązania: "A takie będą, jeżeli nie będziemy szli gdzieś tam na skargę za granicę, tylko o Polsce będziemy dyskutować w Polsce".

Cytat

To bardzo ważny postulat, taka moja prośba, bo przecież chcemy naprawiać Rzeczpospolitą dalej. Widać, ile udało nam się przez te trzy lata zrobić - i nie trzeba naprawdę tych różnych pism, skarg pisać za granicę. Potrafimy razem tutaj dyskutować. Pokażmy to, udowodnijmy to.
Mateusz Morawiecki

12:26

"Proszę Wysoką Izbę o ocenę tego ostatniego roku, ostatnich trzech lat, ale też chciałbym wybiec w przyszłość te kolejne parę lat - bo mam nadzieję, że Polacy powierzą nam właśnie stery rządów za rok i będziemy mogli kontynuować nasze zmiany" - mówił Mateusz Morawiecki.

Cytat

Mam taką prośbę do was, do szanownej opozycji w szczególności: żebyście nie słuchali dzisiaj waszych spin doctorów, tylko od serca, żebyśmy przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia mówili o Polsce z radością, z ufnością, z nadzieją, że budujemy program dla wszystkich Polaków.
Mateusz Morawiecki

Morawiecki podkreślił również, że jego obóz polityczny wdraża dobrą zmianę - ale we współpracy z opozycją można wdrażać "wspaniałą zmianę".

"Zapraszamy was do tej wspaniałej zmiany. Opozycja ma bardzo ważną rolę do wypełnienia" - stwierdził i zaznaczył, że niechęć czy nienawiść między opozycją a obozem rządzącym powinny "zostać odłożone do szuflady", by budować wspólnie najlepsze możliwe rozwiązania.

12:17

"Niewątpliwie fakt, że ten wniosek został zgłoszony z zaskoczenia, ma służyć temu, by odebrać głos opozycji" - tak ruch premiera Mateusza Morawieckiego skomentował w rozmowie z dziennikarzami rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak ocenił, Morawiecki od wielu tygodni nie wypowiedział się na temat "największej afery 30-lecia: afery KNF, afery, w której jest również ewidentny udział jego rządu".

"Przecież to premier rządu PiS powołał szefa KNF, przecież wcześniej uzyskiwali rekomendacje ludzie, którzy w KNF stworzyli cały ten system, który pozwolił na formułowanie propozycji korupcyjnej" - mówił.

Cytat

Premier unika tego tematu jak ognia, chce mówić wyłącznie o tym, co jemu pasuje. Nie chce odpowiadać na pytania, które stawiają dzisiaj Polacy, dlatego wybrali taką formę (debaty), która służy utemperowaniu opozycji, odebraniu głosu opozycji, ograniczeniu możliwości wypowiedzi opozycji.
Jan Grabiec

Grabiec zaznaczył, że Platforma Obywatelska oczekuje, że jej wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Morawieckiego zostanie rozpatrzony w piątek.

"Ten wniosek powinien być rozpatrywany, bo nie ulega wątpliwości, że zaplecze polityczne rządu jest może silne w Sejmie głosami posłów PiS, ale poza tym, jeśli chodzi o poparcie społeczne, ten rząd poparcie traci" - podsumował.

12:01

Trwa wystąpienie Mateusza Morawieckiego w Sejmie:

Cytat

Pytanie, które państwo, opozycja, macie w głowie jest takie: "Kto powinien rządzić?". A moim zdaniem najważniejsze pytanie dla Polaków jest takie: "Jak powinniśmy rządzić?".
Mateusz Morawiecki

11:49

Wkrótce po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował o tym, że wprowadził do porządku obrad punkt dotyczący wyrażenia rządowi wotum zaufania:

"Informuję, że wprowadziłem do porządku dziennego ten punkt w tej chwili, za chwilę poproszę prezesa Rady Ministrów o zabranie głosu. Później ogłoszę przerwę 30-minutową, bo takie jest uzgodnienie na konwencie seniorów, przed rundą zadawania pytań".

11:33

Szef rządu Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas rozpoczętego przed południem posiedzenia Sejmu i nieoczekiwanie zapowiedział złożenie wniosku o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla jego rządu.

Mija teraz trzy lata rządów PiS, Zjednoczonej Prawicy, rządów, które zdecydowanie zmieniły sposób patrzenia na politykę gospodarczą, politykę społeczną - mówił.

W nawiązaniu do tego mamy dzisiaj na pewno pewien zakręt, który chcemy w dyskusji, w pewnej debacie, wyjaśnić - co dla społeczeństwa jest tą drogą, którą społeczeństwo wybiera: czy ta droga wspólnotowa, droga, gdzie jest odpowiedzialność za wszystkich, za całą naszą wspólnotę, czy droga, która wcześniej w różnych latach III RP była proponowana - wyjaśnił.

Zwrócę się zaraz do pana marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to, żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie w odniesieniu właśnie do tego, czy ma być kontynuowany program reform, zmian, który zaproponowaliśmy - powiedział Morawiecki.

Jednocześnie też jest to ważne dlatego, że zbliża się jutro i pojutrze posiedzenie Rady Europejskiej, posiedzenie bardzo ważne i na tym posiedzeniu Rady Europejskiej ja muszę mieć pewność, że rząd ma mandat, że rząd ma poparcie większości parlamentarnej, dlatego taki wniosek składam do pana marszałka i proszę o jego procedowanie - dodał premier.