Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne w wyniku wybuchu paczki w Siecieborzycach (powiat żagański) w województwie lubuskim. Stan poszkodowanych jest poważny. Policjanci ustalają, jaki materiał wybuchowy znajdował się w paczce oraz kto go podłożył. W sprawie wszczęto śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa wielu osób.

Do szpitala w Zielonej Górze trafili: 3-letni chłopiec, 7-letnia dziewczynka, ich 31-letnia matka i babcia. Jak dowiedział się reporter RMF FM Beniamin Piłat, stan poszkodowanych jest poważny.

Najcięższe obrażenia odniosła matka dzieci, którą do lecznicy przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lekarze amputowali jej dłoń, a teraz walczą o wzrok. Ponadto w jej ciało wbiło się wiele metalowych odłamków.

Poważnych obrażeń doznała również 7-latka, która w chwili wybuchu stała obok mamy. Jej również grozi amputacja ręki. Pogorszył się też stan 3-letniego chłopca. On co prawda stał w pewnej odległości od miejsca wybuchu, ale w jego ciele znajdują się metalowe odłamki. Dziecko jest obecnie na oddziale intensywnej terapii.

W szpitalu przebywa też babcia dzieci, ale jej zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ktoś zostawił paczkę przed domem

Policja została poinformowana o wybuchu po godz. 7:00. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że paczkę ktoś zostawił przed domem, a jeden z domowników wniósł ją do środka.

Prawdopodobnie do wybuchu doszło podczas otwierania pakunku. Rannych zostało dwoje dzieci - 3-letni chłopiec i 7-letnia dziewczynka oraz ich 31-letnia mama i babcia. W domu mieszka także dziadek, ale ewakuowano go z budynku.

Na miejscu zdarzenia wciąż pracują policjanci. Będą tam prawdopodobnie do późnych godzin wieczornych. Ich działania skupiają się na ustaleniu, jaki materiał wybuchowy znajdował się w paczce oraz kto go podłożył.

Sprawa budzi wiele pytań. Dom, przed którym zostawiono przesyłkę, oddalony jest od innych budynków - stoi na uboczu i ktoś musiał dojechać do drzwi, by podłożyć paczkę.

Ponadto z domownikami nie mieszkał ojciec dzieci, ale śledczy nie chcą poinformować, jaki był powód jego nieobecności.

Prokuratura wszczęła śledztwo

Jak poinformował reporter RMF FM, w sprawie wybuchu tajemniczego pakunku wszczęto śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa wielu osób. Prowadzi je Prokuratura Rejonowa w Żaganiu.

Prokuratura nie zdradza, kto w tej sprawie mógłby być podejrzany. Na pewno jest jednak za wcześnie, by kogokolwiek zatrzymać.

Maludy: Na pewno był to materiał wybuchowy pirotechniczny

Na pewno był to materiał wybuchowy pirotechniczny - mówił po godz. 10:00 rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy w rozmowie z Tomaszem Weryńskim w internetowym Radiu RMF24. Pracujemy już nie tylko na miejscu tego zdarzenia, ale także w innych miejscach, żeby poznać kulisy tego zdarzenia - dodał.

Jak dodał Maludy, konieczne jest ocenienie, jaki był to ładunek, czy mógł eksplodować sam.