Szefowie szpitali i oddziałów psychiatrycznych na Podkarpaciu zdecydowali, że mimo niekorzystnych - ich zdaniem - warunków finansowych, podpiszą kontrakty z NFZ na 2010 rok. Dokumenty muszą zostać podpisane do końca tygodnia.

Dyrektorzy tłumaczą, że gdyby tego nie zrobili, już od poniedziałku nie mieliby żadnych pieniędzy na leczenie. Podpisanie kontraktów nie oznacza jednak, że się poddajemy i przestajemy walczyć o lepsze finansowanie psychiatrii - mówi dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Janusz Kołakowski.

Stawka proponowana przez Fundusz za jeden dzień dla jednego pacjenta wynosi 141 zł. Kołakowski twierdzi, że rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia pacjenta w ciągu jednego dnia waha się od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału. Zapowiedział już zlikwidowanie 13 ze 120 łóżek. Zmniejszenie liczby łóżek o 20 zapowiedział także dyr. Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu Józef Długoń.

Dyrektorka NFZ w Rzeszowie w pisemnym zobowiązaniu kilka dni temu zapewniła dyrektorów wszystkich podkarpackich szpitali, że dodatkowe, wolne środki, jakie otrzyma podkarpacki Fundusz, przekaże w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne i psychiatrię.

Podkarpacie jest ostatnim regionem w kraju, gdzie nie są podpisane jeszcze wszystkie kontrakty.