Jaka pogoda czeka nas w najbliższy weekend? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że będzie pochmurno. Słońce zawita jedynie w górach i tylko w sobotę. Mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i lubelskiego powinni również uważać na gęste mgły.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami w województwach: 

  • świętokrzyskim, 
  • podkarpackim, 
  • małopolskim, 
  • śląskim, 
  • mazowieckim 
  • lubelskim.

Alerty obowiązują od piątku rano do soboty rano. Na podanym obszarze mogą wystąpić mgły, które spowodują ograniczenie widoczności do 200 m, a miejscami nawet do 50 m.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Jaka pogoda w sobotę i w niedzielę?

W sobotę synoptycy przewidują duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami, głównie w zachodniej połowie kraju. W górach będzie słonecznie. Na północnym wschodzie kraju miejscami mogą wystąpić słabe opady mżawki. 

Na południu kraju temperatura wyniesie około 1 st. C. 

2 st. C pokażą termometry na wschodzie i południowym wschodzie. Najcieplej będzie nad morzem i północnym wschodzie kraju, gdzie temperatury wyniosą kolejno około 5 st. C. i 7 st. C. 

"W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami głównie na zachodzie kraju, w górach zachmurzenie małe" - prognozują synoptycy. Będzie zimno, temperatura spadnie miejscami nawet do -6 st. C. 

Niedziela także będzie pochmurna. Rano na południu kraju mgły mogą ograniczyć widzialność nawet do 200 m. Termometry pokażą najwyżej 7 st. C na południowym zachodzie Polski.