Listopad, grudzień i styczeń będą ciepłe. W prognozie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe miesiące czytamy o temperaturach przewyższających średnią normę z poprzednich lat. W grudniu należy spodziewać się niewielkiej ilości opadów. Sucho będzie szczególnie w północno-zachodniej części kraju oraz w rejonie Katowic i Kielc. Synoptycy wskazują, że najbardziej zróżnicowany pod względem opadów deszczu i śniegu będzie styczeń.

Synoptycy w długoterminowej prognozie pogody na listopad, grudzień i styczeń zaznaczyli, że temperatura będzie szczególnie odbiegać od normy. Wartości powyżej średniej wystąpią prawdopodobnie już w listopadzie. Najcieplej będzie w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Torunia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Koszalina i Zakopanego.W grudniu średnia temperatura powietrza także będzie notowała wartości "powyżej normy". 

W rejonie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Kielc, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego termometry pokażą wartości większe o 1 stopień Celsjusza, w porównaniu do ubiegłych lat. IMGW prognozuje, że w styczniu temperatura będzie porównywalna z wartościami notowanymi w poprzednich latach. 

Opady w listopadzie, grudniu i styczniu

Opadów należy spodziewać się przede wszystkim w listopadzie. Sumy opadów "poniżej normy" przewidywane są przeważnie w pasie Gdańsk-Toruń- Łódź-Katowice oraz w województwie dolnośląskim, a także miejscami we wschodniej części kraju.

W przypadku grudnia IMGW prognozuje opady "powyżej normy" w pobliżu Gdańska i Białegostoku. Najmniej deszczu i śniegu spadnie w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, a także w rejonie Katowic i Kielc. 

Według synoptyków styczeń będzie pod względem opadów bardzo zróżnicowany. Deszczowych i śnieżnych dni mogą spodziewać się przede wszystkim mieszkańcy okolic Gdańska, Poznania i Wrocławia. 

Opady "poniżej normy" wystąpią w północno-zachodniej części kraju, w rejonie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry - informuje IMGW.