Ministerstwo Edukacji i Nauki, pod kierownictwem Przemysława Czarnka, zachęca szkoły do udziału w przedsięwzięciu "Poznaj Polskę", w którym można otrzymać do 80 proc. dofinansowania do wycieczek. W wykazie punktów edukacyjnych polecanych do odwiedzenia są błędy merytoryczne. Na przykład zaznaczono, że we Fromborku znajduje się zamek, który fizycznie jest w Lidzbarku Warmińskim.

W opisie projektu pod nazwą "Poznaj Polskę" czytamy: Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

W ramach "Poznaj Polskę" dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki: jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe. Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym: koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Na stronie rządowej "Poznaj Polskę" znaleźć można załączniki z wykazem punktów edukacyjnych dla poszczególnych grup uczniów. Podzielono je na klasy I-III i IV-VIII szkół podstawowych oraz na uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Lista miejsc, które warto odwiedzić w celach edukacyjnych (stan na 1 września 2021 roku), posiada jednak błędy merytoryczne.

Włocławek w warmińsko-mazurskim?

Mamy kilka poważnych błędów merytorycznych. Po pierwsze Włocławek nie leży w województwie warmińsko-mazurskim, a jest tam odesłanie do jakiegoś obiektu pamiątkowego związanego z kardynałem Wyszyńskim - mówi Marian Jurak, prezes zarządu oddziału warmińsko-mazurskiego PTTK. 

We Fromborku nie ma zamku biskupów warmińskich. Jest wzgórze katedralne - tłumaczy w rozmowie z naszym dziennikarzem. Zamek biskupów znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. 

Nie istnieje miejscowość Tolkmic - wylicza Marian Jurak. Jest Tolkmicko, ale co więcej, nie ma tam Kanału Elbląskiego, bo Tolkmicko leży nad Zalewem Wiślanym. Tak samo nie ma Kanału Elbląskiego w Elblągu. Jest rzeka Elbląg. To bardzo źle świadczy o kimś, kto przygotowywał ten wykaz - podkreśla. 

Wykaz punktów zaczął być poprawiany, ale wciąż znajduje się tam wiele błędów, również w innych województwach.

Na liście dom, którego nie ma

Także w wykazie placówek edukacyjnych dla województwa pomorskiego nie brakuje błędów i wpadek. Jedną z propozycji jest "Dom Heweliusza". Problem w tym, że został on rozebrany w XVIII wieku. Ministerstwo chciało zapewne wysłać uczniów do "Domu Uphagena", jednego z oddziałów Muzeum Gdańska.

Dzieci miałyby także zwiedzić ORP "Dar Pomorza". Przypomnijmy jednak, że słynny żaglowiec nie jest okrętem wojennym, których nazwy zwyczajowo poprzedza się skrótem ORP, czyli Okręt Rzeczypospolitej Polskiej. "Dar Pomorza", dziś oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, był cywilnym statkiem, służącym między innymi szkoleniu studentów.

Rażący błąd - powtórzony w trzech wykazach - pojawia się także w innej propozycji z Gdyni. W zakresie tematycznym "Największe osiągnięcia polskiej nauki" wymieniono "Pomnik Tadeusza Wenty". Zapewne autorom chodziło tu o Tadeusza Wendę, inżyniera, głównego projektanta i kierownika budowy gdyńskiego portu.

Czarnek: Błędy naprawiane

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z PAP zapewnił, że błędy są naprawiane. Ta ustawa była opóźniana w Sejmie, spotykała się z protestami opozycji, była nazywana "lex Czarnek", wymyślano, jakie cuda na jej podstawie będą robione. Rzeczywiście przygotowania do tego pilotażu były bardzo szybkie, jeśli są pomyłki to będą natychmiast usuwane - zapewnił Czarnek.

Tak Przemysław Czarnek zachęca dyrektorów szkół

W ubiegły piątek minister Przemysław Czarnek skierował list do dyrektorów szkół i nauczycieli, w którym zachęcił do uczestnictwa w programie "Poznaj Polskę".

"Pragnę zapewnić, że idea szeroko rozumianej edukacji patriotycznej jest mi szczególnie bliska. Chciałbym, aby młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą decydować o losach naszego kraju, znali polską kulturę, szanowali język i dziedzictwo narodowe, a przede wszystkim dorastali w poczuciu dumy z bycia Polakami. Jestem przekonany, że program "Poznaj Polskę" będzie się do tego przyczyniał - napisał minister Przemysław Czarnek w liście skierowanym do dyrektorów szkół i nauczycieli. 

Jak zaznaczył, "dzięki środkom z programu młodzi ludzie będą mogli poznawać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Będą mogli bezpośrednio doświadczać przeszłości i odkrywać ją w ciekawy sposób".

Przedsięwzięcie - jak czytamy na stronie MEiN - jest realizowane w ramach programu "Polski Ład".

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. przewidziana jest łączna kwota 15 mln zł.

Nabór wniosków rusza 6 września 2021 r. i jest prowadzony do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych - decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.