Szef CBA Mariusz Kamiński poinformował, że w miniony weekend zatrzymano dwie osoby, które w przeszłości pełniły wysokie funkcje w zakładach przemysłu tłuszczowego w Brzegu. Według Kamińskiego prokuratura Okręgowa w Opolu wystąpiła z wnioskiem do sądu o ich tymczasowe aresztowanie.

Jedną z zatrzymanych osób nich jest lobbysta Robert M. który miał powiązania na najwyższych szczeblach biznesu i w polityce. Podczas konferencji, na której CBA ogłosiło swój pierwszy sukces nie padło jednak żadne nazwisko. CBA nie może też zrobić – zastrzega szef CBA.

Jedno jednak padło. Jan Kulczyk, który miał użyczyć samolotu głównemu podejrzanemu, aby ten mógł wylecieć na zachód. Zatrzymanie odbyło się tuż przed wylotem. Pan Kulczyk w tym momencie nie jest stroną procesową w tej sprawie. Opisywałem państwu okoliczności zatrzymania pana Roberta M., jak również pewien kontekst zawodowy, środowiskowy, w który funkcjonuje pan Robert M. od wielu lat. Tajemnicą są także konkretne powiązania.

Obu mężczyzn zatrzymała CBA, choć mogła to zrobić zarówno policja jak i ABW. Dlaczego? Bo jest. Nie wiem dlaczego ABW nie podjęła tego śledztwa. Natomiast podkreślam jeszcze raz jesteśmy wyspecjalizowaną formacją. Taka była decyzja parlamentu i rządu do takich spraw. Dodajmy: Formacją, która zatrudnia już kilkuset funkcjonariuszy i tak na prawdę dubluje działania innych służb.