Co piąty dworcowy bar nie spełnia norm sanitarnych - wynika z raportu sanepidu, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Kontrola przed Euro 2012 wykazała m.in., że lady, na których trzyma się jedzenie są brudne; a jedzenie nie jest przechowywane w lodówkach.

Według gazety, inspektorzy mieli zastrzeżenia do jednej czwartej z 750 skontrolowanych barów. W ośmiu znaleźli żywe i martwe szkodniki.

To pierwsza z serii kontroli sanepidu przed Euro 2012. Na razie inspektorzy nakładali mandaty; jeśli nieprawidłowości będą się powtarzać, barom grozi likwidacja. Sanepid wytknął też brud i bałagan na dworcach - źle jest na co trzecim dworcu PKP (na 160 kontroli) i na co szóstym dworcu PKS (na 60 skontrolowanych).

Inspektorzy sprawdzili też tysiąc wagonów pociągów. Okazało się, że także tu do czystości daleko; w toaletach brakowało wody, kosze były pełne śmieci, podłogi zaś brudne. Na 231 skontrolowanych pociągów tylko dziesięć miało nowoczesne toalety; takie w których nieczystości są utylizowane, a nie wyrzucane na tory.