W czwartek 11 czerwca katolicy będą obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tak zwane Boże Ciało. Mimo pandemii koronawirusa, w niektórych dużych miastach przejdą tradycyjne procesje.

W komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki poprosił wszystkich wiernych o stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

W niektórych miastach zostały odwołane tradycyjne procesje. Tak będzie choćby w Częstochowie, gdzie procesja odbędzie się w klasztorze na Jasnej Górze.

Warszawa

W Warszawie w tym roku nie będzie centralnej procesji Bożego Ciała. O godzinie 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza przez kardynała Kazimierza Nycza, a po niej wyruszy procesja, która przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego.

Kraków

W Krakowie jak co roku wierni będą mogli uczestniczyć w tradycyjnej procesji. Wszystko rozpocznie się na Wawelu mszą o godzinie 9, a potem Traktem Królewskim wyruszy procesja, która zatrzyma się przy czterech ołtarzach i zakończy się przed Kościołem Mariackim na rynku w Krakowie.

Poznań

W Poznaniu przez stolicę Wielkopolski przejdzie centralna procesja eucharystyczna miasta Poznania. Tego dnia będą się mogły odbyć procesje także w poznańskich parafiach, ale tylko na terenie kościelnym.

Poznańska kuria poinformowała, że "wobec nowych rozporządzeń władz państwowych i sanitarnych" tradycyjne centralne procesje eucharystyczne odbędą się w Poznaniu w uroczystość Bożego Ciała i w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Centralna procesja eucharystyczna wyruszy w czwartek z kościoła Bożego Ciała po mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami Poznania na Ostrów Tumski. 19 czerwca w Poznaniu odbędzie się procesja związana z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Gdańsk

W Gdańsku nie będzie miejskiej procesji. Proboszczowie są zachęcani przez arcybiskupa Leszka Sławoja Głodzia do organizacji obchodów, ale centralne obchody będą ograniczone. O godzinie 10:00 rozpocznie się msza w Bazylice Mariackiej. Później odbędzie się procesja do czterach ołtarzy bocznych.

Łódź

W Łodzi na niezmienionej trasie odbędzie się procesja organizowana przez parafię archikatedralną św. Stanisława Kostki. O godzinie 10 rozpocznie się msza, a po niej pochód wyruszy ulicami Łodzi: przejdzie Piotrkowską, Czerwoną, Wólczańską i Skorupki i skieruje się znowu do katedry.

Wrocław

We Wrocławiu w tym roku nie będzie tradycyjnej, miejskiej procesji Bożego Ciała.  Arcybiskup Józef Kupny polecił proboszczom organizację pochodów tylko na terenach przykościelnych.

Lublin

W Lublinie odbędzie się tradycyjna procesja. Po mszy w archikatedrze lubelskiej o godz. 10.00, której będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik wyruszy procesja do czterech ołtarzy.

Ołtarze będą usytuowane: dwa na Placu Katedralnym, przy kościele św. Piotra Apostoła (Królewska 9), oraz przy kościele Świętego Ducha. Tam nastąpi zakończenie procesji.