Propagowanie bezpiecznych zachowań zimą w górach i uświadamianie turystom istniejących zagrożeń to cele akcji "Lawinowe ABC", która rozpoczęła się dziś pod Tatrami. Podczas pierwszego z cyklu szkoleń lawinowych ratownicy TOPR prezentowali na Hali Kalatówki, jakiego sprzętu należy używać w przypadku zasypania przez lawinę.

Organizatorzy akcji - TOPR i Tatrzański Park Narodowy - chcą przekonać turystów, aby zawsze przed wyjściem w góry zapoznawali się z aktualnym komunikatem lawinowym i mieli odpowiednie wyposażenie. Bezpośrednim bodźcem do przeprowadzenia szkoleń stała się śmierć narciarki przysypanej przez lawinę śnieżną 19 lutego w Dolinie Goryczkowej - miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne.

Akcja realizowana będzie w marcu oraz w kolejnych sezonach zimowych. Jej organizatorzy utworzyli stronę internetową www.lawinoweABC.pl, która będzie regularnie aktualizowana. Na stronie można zapoznać się m.in. z aktualnym zagrożeniem lawinowym, poznać zasady bezpiecznego poruszania się w zimie po górach, a także dowiedzieć się, jak zachować się podczas zejścia lawiny.

W trakcie trwania akcji powstanie też szereg filmów o tematyce lawinowej, które będą emitowane m.in. na stronie internetowej TPN. Zostaną także opublikowane artykuły informacyjne na temat sprzętu lawinowego, głównie detektorów, oraz porady dotyczące ich użytkowania. Organizatorzy planują także rozwinięcie sieci wypożyczalni detektorów lawinowych, tak aby stały się one bardziej dostępne. Poza tym planowane jest otwarcie lawinowego centrum treningowego, w którym turysta wspomagany przez wolontariuszy będzie mógł ćwiczyć posługiwanie się sprzętem lawinowym. W ramach akcji zostaną także wydane publikacje, w tym książki o tematyce lawinowej.

TPN nie chce zamykać gór, stawia na świadomość

Władze TPN nie chcą zamykać gór ze względu na zagrożenie lawinowe. Stawiamy na edukację, umiejętności, świadomość i rozsądek osób, które zimą przyjeżdżają w góry - mówi dyrektor tatrzańskiego parku Paweł Skawiński. W słowackiej części Tatr wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasu są zamykane na zimę z powodu zagrożeń.

Z informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w latach 1996-2010 w polskich Tatrach lawiny śnieżne porwały 134 osoby; 39 z nich zginęło, 27 zostało rannych, a 68 nie odniosło obrażeń.

Według ratowników, lawiny to najpoważniejsze zagrożenie, z którym można się spotkać zimą w górach. Szanse na przeżycie osób porwanych i całkowicie zasypanych przez lawinę są niewielkie. Przy ratowaniu ofiar lawin najistotniejsze znaczenie ma czas. Największe szanse na przeżycie są do 15 minut od zasypania poszkodowanego. Później bardzo szybko maleją i już po 35 minutach są niewielkie.