Komisja Europejska występuje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o środki tymczasowe zamrażające Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - to jeden z głównych tematów wtorku. Informowaliśmy też o tym, że Parlament Europejski przygotuje raport nt. sytuacji praworządności w Polsce. We wtorek nadeszły również informacje, że były senator PiS Stanisław K. został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Śledziliśmy także przebieg dziewiątego etapu Rajdu Dakar. Oto nasze podsumowanie dnia!Komisja Europejska występuje o środki tymczasowe ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Komisja Europejska występuje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o środki tymczasowe zamrażające Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. To oznacza, że wstępna decyzja TSUE może zapaść w ciągu tygodnia. Z kolei rzecznik polskiego rządu twierdzi, że wniosek Komisji do TSUE jest nieuprawiony.

Wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne; traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości - tak na decyzję KE zareagował rzecznik rządu Piotr Müller. 

PE przygotuje raport na temat praworządności w Polsce. "Sytuacja się pogorszyła"

Parlament Europejski przygotuje raport nt. sytuacji praworządności w Polsce - dowiedziała się nasza dziennikarka w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. "Sytuacja praworządności w Polsce  się ostatnio pogorszyła się, dlatego raport jest konieczny" -  usłyszała dziennikarka RMF FM. 

Rzecznik dyscyplinarny sędziów po decyzji KE: Nie szykuję się do nieplanowanego urlopu

"W chwili obecnej nie widzę podstaw do prowadzenia czynności o charakterze dyscyplinarnym w związku z Marszem Tysiąca Tóg" - powiedział w Popołudniowe rozmowie w RMF FM Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab. "Sam udział (w marszu - przyp.  RMF FM) nie może być tożsamy naruszeniu reguł konstytucyjnych, które mówią o powinności zachowania przez sędziego bezstronności, co oznaczać musi także zaniechanie przez niego publicznej działalności o charakterze politycznym. Manifestacji takich mamy wiele w kraju" - dodał. 

Wielkopolska: Pożar hali zakładu produkującego meble

Duży pożar w Malanowie w powiecie tureckim w Wielkopolsce. W ogniu stanęła hala zakładu produkującego meble ogrodowe.

Były senator PiS Stanisław K. przewieziony do prokuratury

Były senator PiS Stanisław K. został po południu przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Po porannym zatrzymaniu ma tam usłyszeć kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym wielomilionowych łapówek. Rano Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że zatrzymało tego dnia byłego senatora, jego syna oraz dyrektor oddziału PFRON, w związku ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych łapówek, prowadzonym przez agentów z krakowskiej delegatury CBA.

Rok temu zmarł Paweł Adamowicz. "Trudno się pogodzić z tą tragedią"

Rok temu zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który dzień wcześniej został zaatakowany przy użyciu noża przez Stefana W. podczas "światełka do nieba" WOŚP. Z tą tragedią trudno się pogodzić, a tym bardziej ją zrozumieć - mówią gdańszczanie. Od kilku dni gromadzą się, żeby znowu być razem.

Rajd Dakar: Lindner przesunięty na piąte miejsce, szybki Przygoński

Arkadiusz Lindner dostał dwie minuty kary i został przesunięty z trzeciego na piąte miejsce w kategorii quadów na dziewiątym etapie Rajdu Dakar. W ogóle się tym nie przejmuję. Udowodniłem, że mogę walczyć z czołówką - powiedział.